GE Türkiye, Endüstriyel İnternet Hackathon’u düzenledi

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’de ilk kez GE tarafından düzenlenen Endüstriyel İnternet Hackathon’una otuzu aşkın Türk girişimci ve yazılımcı katıldı. GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde 36 saat süren maraton kapsamında ortak bir çözüm üretmek için biraraya gelen altı ekip, Endüstriyel İnternet platformu Predix* üzerinde çalışma gerçekleştirdi ve kod yazdı.

Türkiye’nin otomotiv endüstrisine odaklı hackathon’da ekiplerden Predix’i kullanarak dijital bir çözüm yaratmaları istendi. Bu kapsamda, bir kamyon taşımacılığı şirketine ait beş bin kamyon ve şirketin yöneticilerine ve çalışanlarına ilişkin gerçek ve anonimleştirilmiş veriler ekiplere sunuldu. Daha sonra katılımcılardan bu yöneticilerin karşı karşıya olduğu bir sorunu çözmek üzere Predix’te gerçek verilere göre dijital bir uygulama geliştirmeleri istendi.

36 saatlik maraton boyunca GE Dijital ve Türkiye Teknoloji Merkezi liderleri ile İnovasyon Platformu Atölye; beyin fırtınası, eğitim, mentorluk ve strateji geliştirme konularında ekiplere rehberlik yaptı. Sektör uzmanlarından oluşan jüri, ekiplerin sunduğu çözümleri izlemek ve kazananı belirlemek üzere 13 Mayıs Cumartesi günü merkeze geldi. Jüride, TOFAŞ Ar-Ge ve İnovasyon Direktörü Ahmet Altekin, Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi Yöneticisi İskender Kaya, Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Koordinatörü Süheyl Babalı ve GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz yer aldı.

Maraton sonunda 5000 dolar değerindeki birincilik ödülünü ‘Efemes’ ve ‘ServisPro’ ekipleri paylaştı. Efemes; filo yöneticilerine, sürücülerin davranışlarını ve sürüş alışkanlıklarını analiz ederek plansız bakımları azaltmalarını sağlayacak bir destek yazılımı geliştirirken, ServisPro ise araçta gömülü verileri merkezi olarak analiz ederek ihtiyaç hâlinde yedek parça siparişini hızlandıran çözümü ile bu ödüle layık görüldü.

GE Türkiye İnovasyon Lideri Ussal Şahbaz, “Bölgede ilk kez düzenlen Predix Hackathonu’yla yazılım mühendisleri, Türkiye’nin en büyük ve en eski endüstrilerinden biri olan otomotiv sektörünün duayenleri ile bir araya gelme şansını elde etti. Farklı perspektiflerin biraraya gelmesi, Türkiye’de endüstriyel büyümeye katkıda bulunarak önümüzdeki on yıl içinde gelişmekte olan pazarları da harekete geçirecek” dedi.

Etkinlik, Türkiye’de otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren lider kuruluşların biraraya geldiği Ocak sonunda düzenlenen “Türkiye’de Otomotivin Geleceği” etkinliğinin ardından gerçekleşti. TOBB Türkiye Otomotiv Yan Sanayi Meclisi, TAYSAD Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği ve GE Türkiye işbirliğinde gerçekleştirilen ve otomotiv endüstrisinden 100’e yakın üst düzey yöneticinin katıldığı etkinlikte sektörün dijital dönüşüm yol haritası konuşulmuştu.

Yazan 17 Mayıs 2017 Çarşamba. Kategori Güncel, Kurumsal, Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME