Gezdiğiniz siteler takipte

ABD’de bilgisayar mühendisleri, sitelerin basit bir programla ziyaretçilerinin geçmişte gezdikleri siteleri öğrendiklerini saptadı. California Üniversitesi’nden bilgisayar mühendisleri, yaptıkları araştırma ile internet casusluğunun kanıtlarını ilk kez ortaya koydu. En popüler 50 bin internet sitesini inceleyen araştırmacılar, sitelerin basit bir program koduyla ziyaretçilerin geçmişte görüntüledikleri siteleri öğrendiklerini belirtti. Araştırmacıların ‘geçmişi koklama’ ismini verdikleri özellik, internet tarayıcılarının sitelerle etkileşime geçerek kullanıcıların nereleri ziyaret ettiğinin kaydedilmesiyle gerçekleşiyor.

Firefox, Internet Explorer’da bunu engelleyici bir programı bulunmazken, Chrome ve Safari’de otomatik korumanın mevcut olduğu bildirildi. Yöntemin özellikle reklam şirketlerinin müşterilerini izleyerek onlara daha farklı ürünler ve fiyat seçenekleri sunmaları amacıyla kullanıldığı aktarıldı. Araştırmacılar, 500 sitenin ziyaretçilerin tarayıcı geçmişini incelediğini, bu sitelerden 46’sının internet casusluğu yaptığına dair kesin kanıtları olduğunu söyledi. Bu yöntemi kullananlardan Interclick isimli reklam şirketi, kullandığı kodun tarama işlemine yaradığının farkında olmadığını savundu.

Yazan 10 Aralık 2010 Cuma. Kategori Güvenlik, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME