Gizmodo, iPhone 4G’yi gerçekten ele geçirdi mi?

Hafta başından bu yana teknoloji gündemini meşgul eden en büyük konu Gizmodo adlı internet sitesinin yeni iPhone 4G’yi ele geçirdiğini açıklayarak fotoğraflarını sitesinde yayınlaması. İddialara göre Gray Powell adlı mühendis doğum gününü kutlamak için gittiği barda prototipi unutuyor, orda şans eseri bulunan biri telefonu alıyor ve belli bir ücret karşılığında Gizmodo’ya satıyor. Buraya kadar her şey normal gibi gözükse de gündemi bu kadar meşgul eden bu olayın oluş şekli kafalarda soru işareti yaratıyor. Benzer bir olay Google Nexus One çıkmadan hemen önce de yaşanmıştı, Google çalışanı olduğunu iddia eden bir kişi kendi telefonun resimlerini yayımlamış daha çıkmadan herkes neye benzediğini öğrenmişti ve yaklaşık 1 ay boyunca doğru mu değil mi tartışmalarının odağına gelmişti.

Apple’ın bu olayda parmağı olmadığını düşünmek biraz saflık olur gibi geliyor. Eğer ürettiğin prototipi mühendislerine kullanması için veriyorsan resimlerinin çekileceğini de göze alıyorsun demektir. Bu durumda Apple izin vermediği sürece o telefonun şirket dışına çıkması imkânsız. Eğer ki adı geçen mühendis telefonu çaldıysa şimdiye kadar herhangi bir dava açıldığı söylenmedi.  Daha önce birçok kez Apple’ın yeni ürünlerinden önce bu şekilde reklam kampanyası yaptığını dile getirmiştik. Ürün çıkmadan hemen önce birkaç şanslı editörün bu ürünlere ulaşarak inceleme yazılarını Apple’ın istediği yönde yaptıklarını belirtmiştik. Bu olayın altında buna benzer bir reklam kampanyası olma olasılığı, telefonun barda unutulup Gizmodo’ya gelme olasılığından daha büyük olduğu söylenebilir.

Gelelim yeni iPhone’un teknik özelliklerine; daha köşeli hatlara sahip olarak dizayn edilmiş, şimdiye kadar yapılması geciktirilen önde kamera özelliği yeni iPhone’da en dikkat çekici özellik, arkadaki kameranın da  5mp olması diğer bir yenilik. Ancak köşeli hatlara sahip olması kullanım açısından dezavantaj gibi duruyor.

Yazan 23 Nisan 2010 Cuma. Kategori Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME