Google’a günlük 14,300 $ ceza

google bookParis Mahkemeleri, Google’a dijital kitaplarda Fransız Telif Hakları Yasasını ihlal ettiği gerekçesi ile kitapları yayından kaldırana kadar günlük 10.000 avro ödeme cezası verdi.

Google günlük 14.300 dolar ceza ödemenin yanında bugüne kadarki ihlaller ve verdiği zararlar için de birçok gazateci adına bu olayı ilk kez gündeme taşıyan ve davayı açan Fransız Gazeteci La Martiniere’e 300.000 avro (430.000 dolar) ödemeye mahkum edildi.

Google’ın avukatı Alexandra Neri kararı temyize götüreceklerini ifade etti.

Bu karar ile birlikte  5 yıldan bu yana Google’ın en büyük amaçlarından biri olan tüm dünyadaki kitapları tarayarak dijital kütüphaneye koymak ve internet kullanıcısı herkesin bu kitaplara erişmesini sağlamak fikri de  sekteye uğrayacak gibi duruyor.

Fransa’daki bu dava Google’ın hisslerinde bir zarara yol açmadı aksine % 3.86’lık bir artış görüldü. Bu da ne olursa olsun Yatırımcıların Google’a güvendiğinin bir göstergesi.

Fransız Yayıncıları Birliği  Başkanı Serge Eyrolles olayın ardında yaptığı açıklamada “ Bu karar gösteriyor ki, Google dünyanın kralı değil ve her istediğini yapamaz” dedi ayrıca Google’ın %80’i telif hakları yasası içerisinde bulunan 100.000 adet fransız kitabını tarayarak databaselerine koyduklarını da sözlerine ekledi.Evrolles ayrıca eğer Google telif haklarına yeterli saygıyı gösterirse Fransız yayıncıların hala Google ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Philippe Colombet, Google’ın kitap-tarama (book-scanning) projesinin başındaki kişi, şirketlerinin bu suçlamalara katılmadığını belirtti. Fransız okuyucular artık ciddi büyüklükte bir kitaplıktan yararlanamamak tehdidi ile yüz yüze olduklarını da söyleyen Colombet, “ umarım Amerika ve Fransa Mahkemeleri bu konuda bir anlaşmaya varır ve biz de projemize kaldığımız yerden devam edebiliriz” dedi.

Google 2004’ten bu yana tüm dünyada 10 milyonun üzerinde kitabı tarayarak kitaplıklarına ekledi.

Yazan 24 Aralık 2009 Perşembe. Kategori Ekonomi, Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME