Google’a yapılan saldırıların kaynağı belli oldu

googleGeçtiğimiz haftalarda Çin ile Google arasında yaşanan gerginliği sebebi olan siber atakların Çin’ in köklü iki okulu Shanghai Jiaotong Üniversitesi ve Lanxiang Meslek Okulu geldiği ortaya çıktı. Siber atakların izin süren güvenlik ekibinden sızan bilgiye göre Google’ ın sayfalarına yapılan saldırılar bu iki okulda kullanılan bilgisayarlardan yapılmış.

Saldırılar sonrasında Google 12 Ocak’ ta yaptığı açıklamada saldırılardan sorumlu dijital hırsızların Google’ a ait bazı bilgisayarların kodlarına sızdığını, insan hakları savunucularının hesaplarına girmeye çalıştıklarını söyledi. Ayrıca güvenlik uzmanlarına göre hırsızlar 30’ dan fazla ülkenin bilgisayar ağlarına saldırı da bulundular. Söz konusu saldırıların gerçekleşmesinde Microsot’ un internet tarayıcısı Internet Explorer üzerindeki bir açığın rol oynadığına inanılıyor.

Bu siber saldırılar ile Google ile Çin hükümeti arasında yaşanan gerginlik sonucu Google Çin’ deki hizmetlerini durudurma tehdidinde bulunmuş ve Çin ise geri adım atmamıştı. Daha sonra resmi olarak açıklanmasa da Google’ in Çin’ deki arama sonuçları ile ilgili kısıtlamaya gittiği iddia ediliyor. Google’ ın Çin’ deki ofislerini ve lokal sunucularını kapatmaya hazırlandığı da gelen duyumlar arasında.

Google ve Çin Hükümeti arasındaki gerilim hala sürerken, taraflar bir yandan da ortak bir çözüm yolu bulmaya çalışıyor. Google’ ın Çin’ dem çekilme tehditleri ile birlikte başayan dedikodular saldırılara Çin Hükümetinin de karışmış olabileceği yönünde.

Çin hükümeti söz konusu saldırılarla ilgisi olduğu idialarını reddederken Google’ ın uygulanan kısıtlamalara uymasını gerektiğini söylüyor. Google’ ise kısıtlamaların kaldırılmasını istiyor.

Uluslar Arası Güvenlik Ajansı ve diğer güvenlik kurumları yaptıkları açıklamalarda haftalardır  Google’ a ve diğer şirketlere yönelik saldırıların kaynakğını araştırdıklarını ve delillerin sonucunda saldırıların Çin’ de ki iki büyük okuldan başlatıldığını açıkladı.

Söz konusu okullardan Jiaotong Üniversitesi ülkenin önde gelen bilgisayar bölümlerinden birine sahip, diğer söz konusu okul Lanxiang Meslek Okulu ise adını Çin ordusu için bilgisayar destekli projelerde yer alması ile duyurdu.

Okul yetkilileri ise iddiaları reddederken, söz konusu araştırma ile ilgili kendilerine bir bilgi ulaşmadığını söyledi.

Yazan 19 Şubat 2010 Cuma. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME