Google aramalarınızı geliştirin

arama_motorlariGünlük hayatımızda ya da iş yaşamımızda sıkça başvurduğumuz bir kaynak haline gelen google’ ı ne kadar etkin kullanıyorsunuz?

Bugün tartışmasız dünyanın en büyük internet şirketi olan ve attığı her adım dünya tarafından takip edilen Google kullanıcılarına geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Sunduğu en büyük hizmet ise arama motoru. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan Google arama motorunda daha etkin aramalar gerçekleştirebilmenizi sağlayacak ipuçlarını bir araya topluyoruz.

Tırnak işaretini kullanma

Google’da yaptığınız aramalarda aradığınız cümle veya kelime grubunu tırnak işareti içerisine alarak daha kesin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Arama sonuçlarını kısıtlayın

‘disk’ yazarak yaptığınız aramanın sonucunda karşınıza cd ve dvd de dahil olmak üzere bütün disk çeşitlerini içeren sonuçlar çıkacaktır. Fakat siz aramanızı ‘optik disk’ olarak yaparsanız sadece cd ve dvd gibi optik disklerin bulunduğu sonuçlar karşınıza çıkacaktır.

Tanım arama

Eğer bir terimin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız o zaman yapmanız gereken aramanızı ‘define: <terim>’ şeklinde gerçekleştirmek olacaktır. Örneğin ‘define: football’ dediğinizde size futbol teriminin ne anlama geldiği ile ilgili sonuçlar gelecektir. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus bu özelliğin sadece İngilizce Google’da çalışıyor olması.

Eşanlamlı sözcükleri arama

Google’da arama yaparken eş anlamlı sözcükler sadece tek anlamları ile değerlendirilir. Örneğin ‘kara’ sözcüğünü aradığınızda Google sadece kara parçası anlamında ‘kara’ sözcüğüne ait sonuçları gösterir. Fakat eğer istenilen sonuçlar renk olan ‘kara’ ile ilgili ise yapılması gereken aranacak kelimenin başına ‘~’ işareti kullanmak olacaktır. Örneğin ‘~kara’

Tek bir sitede arama

Tek bir site içerisinde yapacağınız aramalar için de Google’ı kullanabilirsiniz. Örneğin ‘webcam’ kelimesini sitemizde aramak için Google’da ‘webcam site:www.pctime.com.tr’ şeklinde kelimeyi aramanız yeterli olacaktır.

Tek bir dosya tipinde arama

Yapacağınız aramanın tek bir dosya tipini içermesini istiyorsanız, örneğin pdf dosya tipinde, o zaman aramanızın sonuna ‘filetype:pdf’ ekleyerek aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Google’da çeviri

Google’da salt arama işlemleri dışında birimleri birbirine dönüştürme işlemi için de kullanabilirsiniz. Örneğin 105 Fahrenheit sıcaklığın kaç santigrat derece ettiğini öğrenmek için ‘105F in C’ yazmanız yeterli olacaktır.

Yazan 23 Mart 2010 Salı. Kategori Dosya, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME