Google’dan sonra GoDaddy de Çin’den çekiliyor

asdGoogle’ın geçtiğimiz günlerde Çin’deki sansür yasağına artık uymayacağına dair yaptığı açıklamdan sonra bir internet devi daha Çin’deki faaliyetlerini askıya aldığını ilan etti.

Dünyanın en büyük domain sağlayıcısı olarak nitelendirilen GoDaddy Çin’deki faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı. Askıya almanın sebei olarak ise Çin hükümetinin yeni uygulamaya soktuğu istekler olarak gösterildi. Çin hükümeti bundan böyle .cn uzantılı domain satışı yapan firmalardan müşterilerin fotoğraflı kimliklerini isteyeceklerini açıkladı.

Firmanın bu kararı almasında Google’ın sansür açıklamasının da etkkisi olduğu söylenirken, GoDaddy Genel Başkan Yardımcısı Christine Jones yaptığı açıklamada geçtiğimiz ay Google’a düzenlenen siber atakların hedefinde bulunan şirketlerden birinin de GoDaddy olduğunu söyledi.

GoDaddy’nin aldığı bu karar Amerika Birleşik Devletlerinde büyük yankı uyandırırken Cumhuriyetçi Parti üyesi Chris Smith yaptığı açıklamada Google ve GoDaddy’nin doğru olanı yaptığını ve diğer firmaların özellikle Microsoft’un da aynı tutumu sergilemesi gerektiğini belirtti. “Google, Çin halkının haklarını savunmak için ilk ateşi yaktı ve şimdi ikinci bir firma da bu çağrıya cevap veriyor.” diyerek sözlerinde devam etti.

Diğer yandan Hong Kong’un en zengin adamı olan Li Ka-shing’in sahibi olduğu TOM-Online Google ile bağlarını kopararak, bir Çin şirketi olarak Çin Hükümeti’nin almış olduğu kararlara saygılı olduklarını ve koyulan kurallara uyacaklarını açıkladı. TOM-Online’ın ayrılması ile daha çok şirketin Google’dan ayrılacağı endişesi de alenlenmiş bulunuyor.

.cn uzantısı Çin’deki en üst düzey domain uznatısı ve bu uzantıda bir internet sitesi açmak isteyen kişiler ya da şirketler GoDaddy gibi bir şirketten domain ismin satın almak ve kayıt ettirmek zorunda. GoDaddy’nin hali hazırda 40 milyon adet internet sitesinin domain ismini yönetiyor. GoDaddy Genel Başkan Yardımcısı Christine Jones 2005 yılının Nisan ayında Çin İnternet ve Ağ Bilgi Merkezi (China Internet Network Information Centre – CNNIC) ile bir anlaşma yaptıklarını ve bu anlaşma gereğince domain ismi satın alan kişiler ya da şirketlerin isim, adres, telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgileri topladıklarını söyledi. Fakat 4 ay önce CNNIC tarafından uygulanmaya başlanan bir karar ile .cn uzantılı bir domain ismi almak isteyen kişilerden renkli fotoğraf, Çin iş kayıt numarası ve imzalı başvuru formu da istenmeye başlandı. Yeni istenen bilgi ve belgeler ile güvenlikle ilgili endişelerinin arttığını söyleyen Jones, artık .cn uzantılı domain isimlerinin kayıtlarını almayacaklarını çünkü Çin Hükümeti’nin bir ajanı gibi davranmak istemediklerini belirtti. Son olarak yapılan siber ataklara da değinen Jones, yapılan ataklarda GoDaddy sunucularında bulunan bazı “beğenilmeyen” sitelerin kapatılmak istendiğini söyledi.

Yazan 25 Mart 2010 Perşembe. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Google’dan sonra GoDaddy de Çin’den çekiliyor”

  1. […] This post was mentioned on Twitter by aytac duzgun, PC TIME. PC TIME said: Son Dakika: Google’dan sonra GoDaddy de Çin’den çekiliyor http://bit.ly/bWlFra […]

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME