Google güneş enerjisi paneli üretiyor

sunshine_1441642c kopyaGoogle güneş enerjisi üreten tesislerin maliyetini yarı yarıya düşürmesi öngörülen yeni bir panel için ön model ürettiğini açıkladı.

Google’ın yeşil enerji çalışmalarına liderlik yapan Bill Weil,geliştirme ve test aşamaları sorunsuz devam ederse,ürünün birle üç yıl arasında hazır olacağını öngördüğünü söyledi.

Google,yansıma yapan üst yüzeyde ve panelin monte edileceği alt tabakada hangi malzemeleri kullanması gerektiğiyle ilgili araştırmalarını uzun zamandan beri sürdürüyordu.Güneş enerjisi teknolojisinde güneşin ısısı,buhar üreterek türbünlerin dönmesini sağlayan kimyasal maddeleri ısıtmakta kullanılıyor.Pan ller ise güneş ışınlarının ısınan kimyasal maddelere odaklanmasını sağlıyor.

Helyostat(Panelin güneşi takip eden alanı) üretimi maliyetlerini düşürmek isteyen Google,bunun için çeşitli şirketlere fon ayırmakla kalmayıp,yenilenebilir enerjiyle ilgili kendi araştırmalarını da yürütüyor.

Kısa bir zaman dilimi içinde maliyetlerini yarı yarıya düşürme şanslarının oldukça yüksek olduğunu belirten  Bill Weil;Google’ın, yeni panel teknolojisine beraber karar verdikleri güneş enerjisi şiketleri eSolar ve BrightSource’a  yüksek maliyetli yatırımlarda bulunduğunu açıkladı.Şu an için sistemin haricen test edilmesi mümkün gözükmese de,hem eSolar’ın hem de BrightSource’un çalışmalarını ciddi şekilde sürdürdükleri belirtiliyor.

Çalışmalar sonuç verirse hükümetlerin sera gazı salınımı ve küresel ısınma konusunda  uluslararası şirketlere yaptıkları baskılar ilk meyvelerini vermiş olacak.

Yazan 28 Şubat 2010 Pazar. Kategori Kurumsal, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME