Google’ ın yeni sosyal paylaşım ağı “Buzz”

buzz 1Geçtiğimiz günlerde Google kullanıcıları Gmail üzerinde ulaşılabilen yeni sosyal paylaşım alanı Buzz ile tanıştı. Google Buzz ile durum güncellemelerini yayınlayabilen kullanıcılar ayrıca resim ve videolarını da buzz üzerinden paylaşabilicekler.

Google buzz gmail üzerinden bir sekme ile ulaşılabilmesinin yanında Android işletim sistemlerine sahip cep telefonlarında ve Apple iPhone üzerinde de kullanıcılara eş zamanlı olarak paylaşım imkanı sunuyor.

Google yetkilileri projeyi başlattıkları ilk gün gmail kullanıcılarının yüzde birinin buzz sekmesini kullanabileceklerini söylerken  diğer gmail kullanıcılarının ise uygulamayı başlangıç tarihinden en geç bir hafta sonra kullanmaya başlayabileceklerini belirtti.

Google yetkilileri diğer sosyal paylaşım platformaları Facebook, Twitter ya da MySpace ile karşılaştırılmak istemediklerini, buzz’ un güncellemeleri, fotoğrafları, videoları ve çok daha fazlasını paylaşmanın dışında, diyaloglar başlatmanın ve onları sürdürmenin yeni, daha kolay bir yolu olduğunu belirtti. İşte karşınızda Google Buzz ve onun beş temel özelliği.

1. Gmail ile tümleşik çalışma

Google Buzz’ a erişimin en kolay yolu gmail. Gmail hesabınızda gelen kutusu sekmesinin altında görebileceğiniz Buzz ile durum güncellemeleriniz, resim ve video paylaşımlarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca Buzz, Gmail hesabınızda ve G-Talk listenizde iletişim halinde olduğunuz ilk kırk kişiyi arkadaş listenize otomatik olarak ekler. Buzz üzerinde yapılan paylaşımlar gmail üzerinde gelen kutusundan da görülebiliyor.

2. Durum güncellemeleri için ayıklama

Google, Buzz üzerinde yapılan durum güncellemelerinde bilgi kirliliği önlemek için geliştirdiği beğeni ve değerlendirme sistemi ile kullanıcıların istemedikleri paylaşımlardan kurtulmalarına olanak sağlıyor. Arakdaşlarınız tarafından yapılan durum güncellemelerini “beğen” ya da “ beğenme” olarak değerlendirebiliyorsunuz ve bu değerlendirme neticesinde sizin beğenilerinizi öğrenen Buzz sizin kriterlerinize uygun paylaşımları size getirmeye başlıyor. Böylelikle istemediğiniz paylaşımları görmek zorunda kalmıyorsunuz.

3. Media programları ve siteleri ile olan uyum

Buzz üzerinde Flickr ya da Picasa programlarındaki resimler ve fotoğraflar ya da Youtube üzerindeki bir video paylaşımı gerçekleştirilebiliyor. Paylaşımı yapılan bu multimedia öğrelerini browser üzerinde tam ekran olarak ve yönetim araç çubuğu ile birlikte görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca Buzz üzerinde paylaşılan bir link arkadaşlarınız tarafından sadece bir link olarak değil, link’ in içeriğinin bir önizlemesi olarak görüntüleniyor.

4. Mobil özellikleri

Google Buzz cep telefonlarında web uygulaması olarak kullanılabiliyor. Bu uygulama aynı zamanda kullanıcılara durum güncellemelerini ses ile dikte edebilmenelerine de olanak sağlıyor. Ayrıca Google Mabil Harita uygulamasında bir lokasyonu belirleyerek, ekranda beliren Buzz fonksiyonu ile o lokasyona ait güncellemeleri de görüntüleyebiliyorsunuz.

5. Özel “Private” ve herkese açık “Public” paylaşım

Buzz üzerinde yapılan her güncelleme sonrasında kullanıcılardan paylaşımın public mi yoksa private mı olacağı soruluyor. Private seçimi yapılırsa paylaşım sadece kişinin Buzz sayfasını takip edenlerce ya da özel bir grup tarafından görüntülenebiliyor. Public seçimlerde ise kullanıcının Google profiline ekleniyor ve Google aramaları için indeksleniyor. Böylelikle paylaşım herkes tarafından görüntülenebiliyor.

Yazan 15 Şubat 2010 Pazartesi. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME