Google Servislerine Erişim Problemi

Son birkaç gündür Google servislerine erişim problemi yaşanmaktaydı. İlk olarak kesin olarak bilinmese de internet medyasına kısa bir süre sonra sorunun kaynağı TİB’nin Google servislerini engellemesi olduğu konuşulmaya başlandı. Özelliklede internet servis sağlayıcılarına gönderilen bir yazıda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bazı Google Ip adreslerini erişime kapatılması konusunda bilgi geçildiği öğrenildi.

Aslında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Youtube.com adresini bloke etmek için servis sağlayıcılarına Youtube ip adreslerinin bloke edilmesi için bilgi geçmişti. Fakat Google ip havuzundaki bloke edilen bazı ip adresleri sadece Youtube.com adresinde kullanılmıyordu.  Özelliklede Google Docs, Google Translate, Google Analytics gibi hizmetlerin bu ip adreslerini kullanması ile bu servislerin bloke olmasına sebep oldu.

İnternet kullanıcıları bu servislere son birkaç gündür erişemiyordu. TİB bu şikayetlerin ardından bir açıklama yaparak

” http://www.youtube.com a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.”  (İlgili karar)

Açıklamasını yaptı. Youtube ve diğer Google servislerinin ortak ip adresleri kullanması sonucunda TİB tarafından engellenen ve Servis Sağlayıcı şirketlere engellenmesi için bildiri gönderilmesi ile kullanıcıların bu servislere erişimi yasaklandı. Gelen tepkiler sonucunda Google ise kendisine gelen şikayetlere sessiz kalmadı ve bir açıklama yayınladı. Google’ın yayınladığı açıklamada

“Google uygulamalarına Türkiye’den erişimin engellendiği yönünde haberler aldık. Google’ın servislerine Türkiye’den erişimde yaşanan sıkıntıların, sürmekte olan YouTube erişim yasağıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Hizmetlerimizi yeniden işler hale getirmek için çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz.”

olarak belirtildi. Sonuç olarak TİB’in bu engelleme girişimi ile kullanıcılarının mağduriyetini gören Google,  servislerine erişim için çalışma başlattı.

Yazan 04 Haziran 2010 Cuma. Kategori Hamza Şamlıoğlu, İnternet. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME