Google Toolbar, istemeseniz de gizlice çalışmaya devam ediyor!

spySpyware araştırmacısı ve Harvard B-School Profesörü Ben Edelman; Google Toolbar’ın, kullanıcılar açıkça devre dışı bıraksa dahi, kullanıcının yaptığı aramaların kaydını tutmaya devam ettiğini ispatladı.

Edelman’ın Google için bunun dışında da bir çok eleştirisi bulunuyor. Yaptığı ayrıntılı araştırmalar, kullanıcının IE’nin “Eklentileri Yönet” seçeneğini kullanarak “Google Toolbar”ı kapatmasına rağmen, rapor gönderilmeye devam edildiğini belirtiği raporuna şu şekilde devam etti. “Bunun tek olası açıklaması, Google Toolbar’ın izleme bileşenlerinin, bu eklentinin bir parçası olarak çalışmadığıdır. Muhtemelen eklenti yüklenirken, beraberinde açıkça belirtilmemiş ikinci bir eklentiyi de bilgisayarınıza yüklüyor.” dedi.

Edelman ayrıca, tüm tarama geçmişinizin detaylı olarak Google’a iletilmesine sebep olan “Geliştilmiş Özellikler”in (Enhanced Features) çok kolay şekilde aktif hale getirilebildiğini ancak aynı kolaylıkta kapatılıp etkisiz kılınamadıklarını söyledi. Profesör Edelman; “Google, bu özelliklerin çok önemli olduklarını söylerek sizi zorla bu özellikleri aktif etmeye yönlendiriyor. Aynı zamanda, gizlilik politikasını okuması çok zor bir şekilde sunuyor” dedi.

Yazan 28 Ocak 2010 Perşembe. Kategori Fotolar, Güvenlik, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME