Google ve Çin görüşmelere devam dedi

googlecinGoogle ve Çin görüşmelere devam etme kararı aldı. Google’ın arama sonuçlarında Çin Hükümeti’nin uyguladığı kısıtlamaları kaldırmasını istemesi ile başlayan kriz henüz çözülebilmiş değil. Taraflar konu ile ilgili bir çözüm bulabilmek için tekrar masaya oturacak.

Görüşmelerin ne zaman ve hangi aşamalarda yapılacağı henüz belli değil. Tarafların tutumlarının ne olacağı ise merak konusu. Google’ın kısıtlamalar devam ederse Çin ofisini kapatacağına dair olan tehditi devam ederken Çin hükümeti de geri adım atmaya pek yanaşmıyor.

Ocak ayında yaşanan saldırılarda Google’a ait kaynak kodları ve dünya genelinde Çin Hükümeti aleyhinde eylem yapan Çin’li insan hakları savunucularının Gmail hesapları çalınmaya çalışılmıştı.

Google ve diğer otuz ülkeye yapılan siber saldırılarda kullanılan kodların Çin Hükümeti ile ilişkili bir yazılım firması tarafından geliştirildiği iddia edilmişti. Yürütülen soruşturmalar neticesinde yapılan saldırıların Çin ordusu ile ortak projeler yürüten iki büyük Çin okulundan yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Çin Hükümeti ve olayda adı geçen iki büyük okul saldırılar ile  olan bağlantılarını inkar ederken, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama saldırılar sonrasında yaptığı açıklamada yaşanan olayların üzücü olduğunu ve Çin Hükümeti’nden cevap beklediklerini söylemişti. Saldırılardan sonra sessizliğini bozmayan Google, Çin’deki kullanıcıların aramalarını kısıtlamaya devam etmişti.

Önümüzdeki günlerde tarafların biraraya gelerek sorun üzerinde bir çözüm yolu bulup bulamayacağını hep beraber göreceğiz.

Yazan 23 Şubat 2010 Salı. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME