Google yeni bir sanal mağaza açıyor

apsGoogle iş dünyası yazılımlarının yaratılması, geliştirilmesi ve daha rahat kullanılması gibi amaçlarla yeni sanal uygulama mağazasını açtı. Uygulama mağazasının en büyük özelliği “cloud computing” yapısına uygun uygulamaların kullanıcılara sunulması.

“Cloud Computing” henüz dilimize girmemiş yeni bir terim olarak karşmıza çıkıyor. Cloud Computing yapı mimarisinde uygulamalar tek bir merkezden sunularak her zaman ve her yerden son kullanıcının bilgisayarına bağlı kalmadan erişilebiliyor. Örnek olarak Google Docs sayfasını gösterebiliriz. Google Docs üzerinde hazırlanan bir belge internet erişimi olan her hangi bir bilgisayardan açılarak üzerinde çalışma yapılaibliyor, yani kullanıcı döküman üzerinde çalışmak için ekstra bir program satın alması ve bilgisayarına kurması gerekmiyor.

Google market ürün yöneticisi Chris Vander Mey yaptığı açıklamada Cloud Computing mimarisini hemen her ürününde kullandıklarını ve yeni uygulama sayfasında da kullanıcılar ve yazılım firmalarını bir araya getirerek daha kolay ve etkin bir ortak çalışma alanı yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

“Cloud Computing’in faydalarını gören iş dünyası artık daha fazlasını istiyor.” diyerek devam eden Mey Cloud Computing’in geleceğin mimarisi olacapını söyledi.

Google’ın bu uygulama sayfasında sunulan uygulamalar ve kullanılan Cloud Computing mimarisi en büyük rakibi olarak gösterilen Microsoft’a meydan okuma olarak nitelendiriliyor. Bilindiği üzere Microsoft’ın sahip olduğu kazancın çok büyük bir bölümü insanların satın alarak bilgisayarlarına kurdukları programlardan geliyor. Cloud Computing ise satın alma ve kurma işlemelerini ortadan kaldırıyor.

Yazan 10 Mart 2010 Çarşamba. Kategori İnternet, Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME