Google yüksek hızlı internet ağı kuruyor

internet-availabilityGoogle Amerika Birleşik Devletleri’ nde yarım milyon kullanıcılı bir internet ağı kurmayı planlıyor. Google’ ın kurmak istediği bu yüksek hızlı internet ağı ile ABD’ deki internet sağlayıcılarının kullanıcıların erişimleri üzerindeki kontrolün azalmasını hedeflediği belirtiliyor.

ABD’ deki internet sağlayıcılarının bazı web uygulamalarına uyguladığı kısıtlamadan hoşnut olmayan Google kullanıcıların istedikleri uygulamayı özgürce kullanmasını destekliyor. Fakat internet sağlayıcıları kurmak için milyarlarca dolar yatırım yaptıkları internet ağının kontrolünü kaybetmek istemiyor.

Google kurduğu bu yeni test ağının performanstan ödün vermeden büyük bant genişliğine hizmet verebilmesini ve karmaşık uygulamaları çalıştırabilmesini istiyor.

Google sözcüsü amaçlarının ülke çapında bir ağ kurmak olmadığını, elli bin ile beş yüz bin arasında kullanıcıya hizmet verecek bir deneme ağı kurmak istediklerini belirtti. Ayrıca bu deneme ağında internet hızının günümüzde normal bir kullanıcının sahip olduğu hızın yüz katı olacağını da sözlerine ekledi.

PRTM danışmanı Daniel Hays Google’ ın net tarafsızlığı sağlamayı amaçladığını ve verilen hizmetlerin tatmin edici bir performans ile sunulması gerekliliğinin altını çizdiğini belirtti.

Bir internet günlüğünde (blog) anlatılana göre Google yeni kurduğu bu ağ ile öğrencilerin farklı lokasyonlardan derse üç boyutlu olarak  katılabildiği, bir doktorun hastasını uzak mesafeden üç boyutlu görüntüsü ile muayene edebildiği ve yüksek çöznürlüklü bir filmin çok kısa sürede indirilebildiği bir internet ağı kurmayı amaçlıyor. Google konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada hizmetin evlere fiber optik hatlarla iletileceğini belirtirken detaylı açıklama yapmaktan kaçındı.

Mart ayı içerisinde çalışmalarına başlayacak olan Google’ ın bu yeni hizmeti ile kullanıcılar artık çok daha geniş olanaklara sahip olabilecekler gibi gözüküyor.

Yazan 16 Şubat 2010 Salı. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME