Google’ın dijital kitap anlaşması hala ateş hattında

google-book-search-3Google Inc.’in milyonlarca kitabın dijital haklarını koruma altına almayı teklif ettiği anlaşma karşısında rakipler ve eleştirmenler anlaşmayı durdurmak için çaba sarfetmeye devam ediyorlar ve revize edilen yasayı durdurmak için yol arıyorlar. İtirazlar geçtiğimiz hafta Perşembe günü Amerikan mahkemesinin belirlediği son itiraz tarihinde geldi.

Eleştirmenler Google’ın yayıncılara ve yazarlara 125 milyon dolarlık ödeme yapması yönündeki davanın sonucunda doğacak sonuçla elektronik kitap pazarında fiyatların çok yükseleceğini belirtiyorlar.

Muhalifler ise hali hazırda zaten en büyük arama motoru olan ve internet reklamcılığının en büyük ismi olan Google’a dijital kitapların haklarının da verilmesinin Google’ın internet trafiğini daha fazla kontrol etmesi yönünde önemli bir araca sahip olacaklarını söylüyorlar.

Google son beş yılda 12 milyonun üzerinde kitabın dijital baskısını gerçekleştirdi ancak telif hakları davaları yüzünden birçoğunu şu anda yayımlayamıyor.

Yazan 30 Ocak 2010 Cumartesi. Kategori Fotolar, İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME