Gözetleme Riski Mali Kayba Neden Oluyor

pctame haberİnovasyon devi 3M tarafından desteklenen ve Ponemon Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre çalışanların bilgisayar ekranlarının başkaları tarafından gözetlenmesi ya da gözetlenme riski iş verimini %50 azaltırken şirketler yıllık 1 milyon dolara varan mali kayba uğruyor

Ekran Gizlilik Filtresi ürünleriyle bilgisayar, akıllı telefon ve tabletleri hem çizilmelere hem de meraklı gözlere karşı koruyan inovasyon devi 3M tarafından desteklenen ve Ponemon Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre ekran gizliliğinin sağlanamaması çalışanların iş verimini %50’ye varan oranlarda azaltıyor. Araştırmaya göre çalışırken bilgisayar ve diğer mobil cihazların ekranlarının başkaları tarafından gözetlenmesi 7 bin 500’ün üzerinde çalışanı bulunan bir Amerikan firmasının yılda 1 milyon dolar civarında mali kayba uğramasına yol açıyor. Özellikle kamuya açık alanlarda çalışmak durumunda kalan ve müşteri bilgileri gibi verilerin önem ve gizlilik arz ettiği kimi iş kollarında görev yapan çalışanların iş verimleri olumsuz etkileniyor.

Enstitü başkanı Larry Ponemon, araştırma sonucuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şirketler, ekran gizliliğinin data ve kurum güvenliğine olan etkisinin farkına son yıllarda varmaya başladı ancak bu önemli konunun iş verimine olan etkisi konusunda hâlâ çok az araştırma mevcut. Çalışanların günümüzde daha fazla mobil olması ve ekran gizliliğinin sorun haline geldiği kamusal alanda çalışması gibi nedenlerden dolayı şirketler; mobil cihazların temel güvenlik ayarlarının yanı sıra iş verimini doğrudan etkileyen ekran gizliliği konusunda da önlem almak zorundalar.”

Farklı sektörlerden ve beş ayrı şirketten 274 kişiyle yapılan araştırmada kişinin bilgisayar ekranları kamusal alanda yakınlarında bulunan bir yabancı tarafından gözlendi ve katılımcılara bu şartlar altında çalışmaya devam edip etmeme seçenekleri sunuldu. Araştırma sonucuna göre; ekran gizliliği olmayan ve konuda endişe yaşayan çalışanların iş veriminde %50 oranında düşüş gözlemlenirken firmanın her çalışan için yıllık ortalama 543 dolar tutarında zarara uğradığı belirtildi. Kadınların %61’inin, erkeklerin ise %50’sinin gizliliğin önemini dile getirdiği araştırmada yer alan diğer bir bulgu ise 35 yaş üstü çalışanların daha genç olanlara göre ekran gizliliğine ve mahremiyete daha fazla önem vermeleri oldu. Katılımcıların %69’u iş yerinde; %55’i toplu taşıma araçlarında ve %51’i de kafe, otel ve hava alanı gibi kamusal ortamlarda bilgisayar ya da mobil cihazlarının meraklı gözler tarafından ihlal edildiğini dile getirdi.

Yazan 12 Mayıs 2013 Pazar. Kategori Son Dakika, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME