Greenpeace, “Thin Client” teknolojisi ile enerji tasarrufu sağlıyor

Fosil yakıtların kullanımı ve yıllık karbon salımının azaltılması için aktif olarak çalışan Greenpeace, kendi operasyonlarının karbon ayak izini azaltmak için ofis içinde kullanacağı bilgi teknolojilerinde daha az enerji tüketecek alternatif bir sistem kullanacak. NComputing sistemine geçen Greenpeace, “Thin Client” teknolojisi sayesinde artık ofis içi BT sistemlerinde hem yüzde 90 enerji tasarrufu yapıyor hem de daha az çalışma alanına ihtiyaç duyuyor.

110 watt’lık normal bir PC’ye karşın sadece beş watt elektrik tüketen NComputing, maliyetleri düşürürken, yeşil BT’ye de katkı sağlıyor. Hareketli parçalar içermediğinden 10 yıl kullanım ömrü olan Thin Client sistemi, PC’ye kıyasla çok daha az sıcaklık yaydığından hem karbon salınımı daha düşük hem de soğutma masraflarının azalmasını sağlıyor.

Kullanılan bilgi teknolojilerinin yılda 1,8 milyon ton e-atık ve 118 milyon ton karbondioksit salımına yol açtığı göz önüne alındığında, yaklaşık 10 kilo gelen bir PC’ye karşılık 100 gram ağırlığında olan ve yüzde 90 enerji tasarrufu sağlayan firma, iklim değişikliğiyle mücadele için önemli bir hizmet sunduklarını aktarıyor. Greenpeace, 2020’ye kadar yenilenebilir enerji maliyetlerinin kömür fiyatlarından daha ucuz olacağını tahmin ediyor.

Yazan 03 Temmuz 2012 Salı. Kategori Güncel, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME