Gümrükte günde ortalama 6.000 beyanname elektronik imza ile imzalanıyor, hedef 15.000

e-guven_logoDahilde İşleme Rejimi (DİR) Otomasyon Projesi çerçevesinde elektronik imza ile tanışan gümrük müşavirleri, tasarrufa geçmenin avantajını yaşıyor. Gümrük Müşavirleri Daire Başkanlığı (GMDB) tarafından açıklanan rakamlar hem elde edilen tasarrufun boyutlarını gözler önüne seriyor hem de elektronik imza kullanımının daha da yaygınlaşması açısından umut vaat ediyor.

Bilindiği üzere gümrükler, Türkiye’de elektronik imzaya geçen ilk kurumlar arasında yer alıyor. 2008 yılının haziran ayı itibariyle 10 gümrük idaresinde başlatılan elektronik imza pilot uygulaması, tüm Türkiye’ye hızla yayılıyor. Çok uzun bir süredir gümrüklerde kullanılmakta olan EDI sistemi, iş süreçlerini elektronik ortama taşımıştı. EDI sisteminin yerini hızla alan elektronik imza ise söz konusu süreçleri yeni bir platforma taşıyor. Günlük ortalama 8000 beyanname EDI ile sunulurken, sayısı 6000’e ulaşan elektronik imzalı beyannamelerin aradaki farkı kapattığı görülüyor.

Tescil işlemlerinde ise elektronik imzanın EDI’yı geçtiği görülüyor. E-imzalı tescil sayısı günlük 9.313’e ulaşırken EDI’lı tescillerin sayısı 7.547’de kalıyor. Elektronik imzanın kullanım oranı ise yüzde 43. Sistem tamamlandığında ise günde 15.000 beyannamenin elektronik imzalı olarak sunulacağı tahmin ediliyor.

Bu sürece hız kazandıracak Merkezi Şifre Değiştirme Programı ise geçtiğimiz kasım ayında Erzurum’da başlatılmış bulunuyor. Yaşanan gelişmenin en sevindirici yönlerinden biri de elektronik imza kullanıcısı olan gümrükçülerin sayısının hızla artıyor olması. Bugün 1500 gümrükçü elektronik imzanın sunduğu avantajlardan yararlanıyor. Bilge programının kullanıcı sayısı ise Müsteşarlık çalışanları da dahil olmak üzere 25 bin.

Açıklanan tüm bu rakamlar Türkiye’nin elektronik imzayı giderek daha fazla benimsediğini gösteriyor. Özellikle gümrük işlemleri gibi zamanın büyük önem taşıdığı süreçlerde, elektronik imza sayesinde büyük oranda zaman ve para tasarrufu sağlanıyor. Çünkü elektronik imza bürokratik işlemlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına imkân tanıyor.

Bugün itibariyle Türkiye çapında 150 bini aşkın kullanıcıya ulaşan elektronik imzanın avantajlarından daha fazla faydalanabilmek ve bu sayede Türkiye’nin içinde bulunduğu e-devlet dönüşüm sürecini hızlandırabilmek için de bu tür uygulamaları çoğaltmak gerekiyor. Bu tarz uygulamaları vatandaş tarafına çekerek yaygınlaştırmak ve e-imzayı herkes tarafından kullanılabilecek bir uygulama haline getirmek büyük önem taşıyor.

Yazan 31 Aralık 2009 Perşembe. Kategori Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME