Hacizli araçlara kameralı takip

Eskişehir’de 170 adet olan ve tamamlandığında 300’e çıkarılacak MOBESE sistemi en çok hacizli ve yakalaması bulunan araçları tespit etti. MOBESE 4G WiMAX teknolojisinin uygulayan ilk Emniyet Müdürlüğü Eskişehir olurken suç ve suçluyla mücadelede de önemli bir adım atıldı. Eylül ayında Eskişehir Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan MOBESE 4G WiMAX altyapısı ihalesini kazanan İhlas Net ile Valilik arasındaki sözleşme imzalanmıştı.

İmzalanan WiMAX altyapı sözleşmesi çerçevesinde ihlas.Net Mobil ve Sabit WiMAX altyapısı hızla kuruyor.

Halen 170 olan MOBESE kamera sayısı yeni atılımla 300’ü bulacak. 4G teknolojisi, plaka okuma sistemi, GBT sorgusu gibi anında gerekli bilgileri elektronik ortamda veri olarak sunabilen sistem hacizli ve yakalaması bulunan araç sahiplerinin de kabusu oldu.

Özellikle şehir içi ana güzergahlar ile çevreyolundan yapılan transit geçişler sırasında kameralarca tespit edilen ve plaka okuma sistemine yakalanan araçlar trafik ekiplerince durdurularak trafikten men edildi. Sabit ve araçlara takılan kameralarca yapılan yol izlemelerinde aracın plakasını okuyan sistem araçların hacizli, yakalamalı yada trafikten men olup olmadığını hemen Emniyet Müdürlüğü merkezine iletiyor.

Bu arada ise sisteme düşen aracın bilgisi ekiplere ulaştırılıp aracın durdurulması sağlanıyor. Son dönemde özellikle araçlarını ipotek ettirip borçlarını ödeyemeyen araç sahipleri kameralı sisteme en çok takılanlar arasında ilk sırada yer aldı.

Ticari araçların yanı sıra son model araçlarda haciz yakalaması olduğu için trafikten men edildi. 7 ay önce hizmete giren plaka okuma sistemi yaklaşık 7 bin 200 aracı yakalamayı başardı. Hacizli araçlar yediemin otoparkına çekilirken haczin kaldırılması sonrasında araç sahipleri araçlarını tekrar alabildi.

Bu arada sistemin en çok trafik suçlarında etkili olacağı ve kent genelinde 300’ü bulacak kameralı takip sisteminin suç ve suçluyla mücadelede polise delil niteliğinde hizmette bulunacağı bildirildi.

Yazan 28 Aralık 2010 Salı. Kategori Her Şey!, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME