HP’nin web kameraları ırkçı mı?

hp-proliant-ubuntu-serversHP isteklere cevap vererek en sonunda yüz tanıma teknolojisine sahip webcam üretti ama her nasılsa bu webcamler ırkçı çıktı.

Youtube ‘a yüklenen bir videoda çekilen görüntülerin HP’ye ait bir webcam modeli belirtilmişti. Yüz tanıma teknolojisine sahip bu webcam ekranda beyaz bir kadın varken doğru düzgün çalışıyor, siyahî bir adam çıktığında yüz tanıma sistemi çalışmıyordu. “Bilgisayarımın izleme yeteneği benim siyahlığımla çatışıyor “ diyor videodaki adam ve de ekliyor “ Hewlett-Packard bilgisayarları ırkçıdır.”

HP bir bloğa yolladıkları yazıda problemi kabul etti ve HP sosyal medya stratejileri başkanı Tony Welch şirketin kesinlikle sorunu ve neler olup bittiğini araştıracaklarını söyledi ve açıklamada bulundu.

“Kullandığımız teknoloji standart algoritmalar üzerine  kurulmuş ve bununla  gözler ,üst yanak ve burun arasındaki kontrast yoğunluğundaki farkı ölçerek,yüz tanımasını yapmaktadır..Biz inanıyoruz ki  kamera, çekim yapılan alandaki ışığın yetersizliği yüzünden kontrastları görmesini zorlaşmış bu yüzden gerektiği gibi çalışmamıştır.”

Yazan 04 Ocak 2010 Pazartesi. Kategori Donanım, Fotolar, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME