İntel, AMD’ye 1.25 Milyar Dolar Ödüyor

amd intelİntel en büyük rakibi Advanced Micro Devices’la aralarındaki sorunu çözmek için 1.25 milyar dolar ödemeyi kabul etti. AMD, İntel’i aralarında Hewlett-Packard, Dell, Lenovo and NEC gibi bilgisayar üreticilerine İntel işlemcileri alması için büyük indirimler yapmakla suçlamıştı. İntel’in CEO’su Paul Otellini AMD ile uzlaşmanın daha kolay olduğunu ve kendi taraflarını belli ettiklerini söyledi.

İntel en büyük işlemci üreticilerinden biri olan AMD tarafından dava edilmişti. Buna karşılık İntel 1.25 milyar dolar ödemeyi kabul ederek 2000’den bu tarafa gelen yakınmaları ve davaları durdurdu.

AMD 2000, 2003 ve 2006 yıllarında rekabeti engellediği gerekçesiyle İntel hakkında dava açmıştı. Özellikle AMD, İntel’i bilgisayar üreticilerine yaptığı indirimler sonucu ellerinde bulunan neredeyse bütün X86 işlemcilerini satmakla suçluyordu.

İntel ayrıca Avrupa’nın en büyük bilgisayar satıcılarından biri olan Media Saturn Holding’in sadece İntel işlemcileri stoklayarak AMD’nin pazar payını düşürmeye çalışmakla suçlanıyordu.
AMD bu suçlamaları Avrupa Birliği’ne taşımıştı ve intel’e 1.45 milyar dolar ceza çıkarılmıştı.

İntel Kasım ayrında bütün suçlamaları yalanmış ve cezayı ödemeyi reddetmişti ancak Avrupa Birliği şirketler arasında geçen görüşmelerin dokümanlarını ortaya çıkartmıştı. İntel’in CEO’su Paul Otellini yaptığı açıklamada milyonlarca sayfa belge arasında sadece 4 adet mailin çekilip çıkarılarak yapılan suçlamayı kabul etmediklerini belirtip eklemişti bu belgeler bütünün bir parçasıdır ve ayrı ayrı değerlendirilmemeli.

İntel’in şimdi 1.25 milyar soları ödemeyi kabul etmesinin ardından akıllara takılan sorulara yanıt veren Paul Otellini, yanlış bir şey yapmadı iseniz neden böyle bir ödemeyi kabul ettiniz? Sorusuna karşılık “ Güven kırıcı davalar aşırı derecede karmaşık ve hakim karşısına çıkmak gerekiyor ki bunlar beraberinde kendi karmaşıklıklarını, zararlarını ve rahatsızlıklarını getirir” diyor.

Bu anlaşma ile birlikte işlemci üreticileri dünyasında biraz da olsa anlaşma ortamı doğacağı düşünülüyor.

Yazan 10 Aralık 2009 Perşembe. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME