Intel ve Nokia geleceğin işlemci cihazları için yazılım platformlarını birleştiriyor

meego-500x375_1Küresel liderler Nokia ve Intel Corporation, MeeGo platformunu oluşturmak üzere Moblin ve Maemo’yu birleştiriyor. MeeGo cep boyutunda mobil bilgisayarlar, netbooklar, tabletler, medya telefonları, bağlantılı TV’ler ve araç içi bilgi-eğlence sistemleri dahil, birçok cihaz segmentinde çoklu donanım mimarilerini destekleyecek Linux tabanlı bir yazılım platformu. MeeGo Qt uygulama geliştirme ortamı sunuyor ve Moblin çekirdek işletim sistemi yetenekleri ve kullanıcı deneyimlerini temel alıyor.

Nokia ve Intel Corporation, iletişim ve bilgisayar yakınsamasındaki önemli gelişmelere paralel olarak, büyük rağbet gören Moblin ve Maemo yazılım platformlarını birleştiriyor. Bu girişim, cep boyutunda mobil bilgisayarlar, netbooklar, tabletler, medya telefonları, bağlantılı TV’ler ve araç içi bilgi-eğlence sistemleri dahil, birçok cihazı kapsayan çoklu donanım platformlarında çalışan birleşik bir Linux tabanlı platform oluşturacak. MeeGo adında bu açık yazılım platformu endüstri inovasyonunu  ve çok zengin çeşitte yeni Internet tabanlı uygulama ve servisin pazara sunumunu hızlandıracak ve kullanıcı deneyimlerini daha da heyecan verici kılacak. Nokia’nın ve diğer üreticilerin MeeGo tabanlı cihazların bu yıl içinde sunması bekleniyor.

Nokia ve Intel ilişkilerini güçlendiren bu duyuru, şirketlerin Haziran 2009’da açıkladıkları genel stratejik işbirliğini temel alıyor. Intel ve Nokia şimdi mevcut Mameo ve Moblin topluluklarını ve iletişim ve bilgisayar endüstrilerini MeeGo’ya katılmaya davet ediyor.

Intel Başkanı ve CEO’su Paul Otellini, “Bilgi işlem cihazları arasında evden, arabadan, ofisten ya da cebinizden kesintisiz iletişim konusundaki vizyonumuz çerçevesinde MeeGo’nun duyurulmasıyla önemli bir adım atmış olduk. Bu, Nokia ile gelişen işbirliğimiz için de temel bir adım oluyor. Bu iki önemli değerin bir açık kaynak platformunda birleşimi çok çeşitli cihazlarda olağanüstü bir deneyim sunmak ve endüstriler arası destek kazanmak açısından büyük önem taşıyor,” diye belirtti.

Nokia CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo ise “MeeGo tüketiciler için yeni mobil cihaz türleri üzerinden internet bilgi işlem ve iletişim deneyimlerine zenginlik katacak. Açık inovasyon sayesinde MeeGo, başka bir benzeri olmayacak şekilde farklı endüstrilerden oyuncuları çekecek bir ekosistem yaratacaktır. Değer zincirinde çok çeşitli iş modellerini destekleyecek, Nokia, Intel ve bize katılan herkesin deneyim ve uzmanlığından yararlanacaktır. Sonuç olarak, MeeGo mobil bilgi işlemde yeni bir çağın başlangıcıdır,” dedi.

MeeGo, birçok işlemci mimarisi için açık bir platform oluşturmak üzere Moblin’in en iyi yönlerini Maemo’nun en iyi yönleriyle birleştiriyor. MeeGo Moblin çekirdek işletim sisteminin yeteneklerini, çok çeşitli cihaz türü desteğini ve kullanıcı deneyimlerini temel alarak, bunu mobil endüstride Maemo’nun momentumu ve yazılım geliştiricilerin yaygın olarak benimsediği Qt uygulama ve kullanıcı arayüzü çerçevesiyle birleştiriyor.

MeeGo ayrıca dünyanın güçlü Maemo ve Moblin uygulama ekosistemlerini ve açık kaynak topluluklarını da bir araya getiriyor. MeeGo geliştiricilerin kendi uygulamaları için hedeflediği cihaz segmentlerini genişletmelerini sağlıyor. Qt’nin kullanılması ise uygulama geliştiricilerin uygulamalarını bir tek kez yazmaları ve ardından MeeGo’da kolaylıkla Symbian gibi diğer platformlara yayabilmeleri anlamına geliyor.

Ovi Mağazası, MeeGo ve Symbian-tabanlı cihazlar da dahil olmak üzere tüm Nokia cihazları için uygulamalar ve içerikleri pazara bağlayan bir kanal olacak; Forum Nokia da tüm Nokia cihaz platformlarında geliştirici desteği verecek. Intel AppUpSM Merkezi ise diğer cihaz üreticilerinin Intel tabanlı MeeGo cihazlarının pazara erişimini mümkün kılacak;  Intel® Atom™ Geliştirici Programı da  değişik kategorilerdeki cihazlara destek sağlayan uygulamalara destek sağlayacak.

Yüksek performanslı cihazlarda çalışan MeeGo yazılım platformu, görsel olarak zengin grafikler, çoklu görev, multimedya yetenekleri ve en iyi uygulama performansı eşliğinde ve geniş bir yelpazede internet, işlem ve iletişim deneyimleri sunuyor. MeeGo birçok cihaz çeşidiyle çalışabildiği için, kullanıcılar cihazlarını değiştirdiğinde dahi sevdikleri uygulamalarını koruyabilecek, böylece tek bir tür cihaza veya belli bir üreticiye bağlı kalınmayacak.

Linux Foundation Sunuculuğunda MeeGo

MeeGo yazılım platformu, komple açık kaynaklı bir proje olarak ve topluluk halinde katılımın yanı sıra açık kaynaklı geliştirme modelindeki en iyi uygulamaları teşvik eden Linux Foundation tarafından sunulacak. Intel ve Nokia, Maemo.org ve Moblin.org’un üyelerini MeeGo.com’da buluşan bu topluluğa katılmaya davet ederken, telekomünikasyon, bilişim ve ilgili endüstrilerden de geniş bir katılımı olmasını bekliyor. Geliştiriciler Qt altında, MeeGo uygulamaları yazmaya hemen başlayabiliyorlar. MeeGo’nun ilk sürümünün, bu yılın ikinci çeyreğinde çıkması hedefleniyor.

Yazan 28 Şubat 2010 Pazar. Kategori Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME