İnternet sitenizi Flash’lı mı Flash’sız mı isterdiniz?

appleflashlargeThe Wall Street Journal ve National Public Radio, iPad kullanıcıları için Flash kullanılmayan yeni sürüm internet siteleri oluşturmayı planladıklarını açıkladı.

Bilindiği üzere iPod touch, iPhone ve yakında piayasaya çıkacak iPad üzerinde Flash uygulamaları desteklenmiyor. Adobe firmasının internet sitelerinin yüzde 85’ inin Flash kullandığını açıklamasına rağmen Apple cihazlarında Flash uygulamalarını desteklemiyor.

Apple CEO’ su Steve Jobs, iPad eğer Flash uygulamalarını destekleyebiliyor olsaydı pil ömrünün 1.5 saate düşeceğini söyledi. Wired dergisi ise “Apple, Flash’ ı hatalı olduğu için destekleyemiyor ” diyerek Jobs’ un açıklamasına cevap verdi.

The Wall Street Journal and National Public Radio’ ya ait yeniden tasarlanan internet sitesini ziyaret eden kullanıcılar Flash kullanılmayan yeni sürüm internet sitesine erişebilecekler. MediaMemo için çalışan Peter Kafka “Ziyaretçiler gazetelerin ilk sayfalarında iPad için Flash kullanılmayan bir sayfa görecekler.” dedi.

Buna karşın Amerikan Havayolu şirketi Virgin America aldığı bir kararla internet sitelerinde kullanılan Flash uygulamalarının kaldırıldığını açıkladı. iPhone kullanıcılarının uçuş bilgilerine ulaşabilmesi için bu kararı aldıklarını söyleyen Virgin America teknoloji müdürü Ravi Simhambhatla The Register’a yaptığı açıklamada “iPhone kullanıcılarını mağdur eden Flash uygulamalarından dolayı hem normal kullanıcılar için hem de iPhone kullanıcıları için ayrı yazılım ya da donanım platformu sağlamak istemiyorum. ” dedi.

Virgin America gibi bazı firmalar Apple kullanıcıları için ayrıca bir yatırım yapmak istemediği için Flash uygulamalarından vazgeçerken, diğer yandan NPR ve WSJ gibi kurumlar tercihlerini Apple için ayrı bir yazılım geliştirmekten yana kullanıyor.

Bununla birlikte Peter Kafka bu uygulamalarla ilgili yaptığı açıklamada “Wilson, iPhone uygulamaları dünya çapında bir tecrübe oldukça iPad esrarengiz bir alet olmaya devam edecek dedi.” diyerek kendisinin de aynı fikirde olduğunu belirtti ve ekledi “Bu geleneksel olarak bilgisayar ve televizyon arasında fark yaratan çoklu ortam uygulaması olacaktır. Merak uyandırıcı. ”

Yazan 22 Mart 2010 Pazartesi. Kategori İnternet, Manşet, Son Dakika, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME