İran Hükümeti internet yasaklarını artırdı

PresIran01-SE_0_1534210cİran Mahkemeleri Yetkilileri geçtiğimiz Salı günü yayımladığı “çevrimiçi ağlarda yasaklar” adlı raporunda engellenen web siteleri ile ilgili uzunca bir listeye de yer verdi.

Uzmanlar Komitesi tarafından hazırlanan raporda, pornografi, fuhuş, cinsel sapkınlık ve toplum ahlakını bozma ile alakalı içeriğe sahip olan tüm sitelerin yasaklandığı belirtildi.

Hükümet karşıtı görüş ve yorumların, halkın huzurunu ve güvenliğine yönelik tehditler içerdiği gerekçesi ile bu tarzda yayın yapan siteler de yasaklı listesine eklendi.

Tahran gazetelerinde yayımlanan listeye göre, herhangi bir kimse bu sitelerden birine girer ve suçlu bulunursa geçtiğimiz yıl çıkarılan internet suçları kanununa göre yargılanarak hapis cezası alabilecek.

İnternet kullanıcıları, dinsel değerlerle ilgili kanunları ihlal ederse, İslam’a, diğer dinlere ve peygamberlere karşı hakaret ve aşağılamada bulunursa ayrıca cezalandırılacaklar.

İslam Cumhuriyet’i rejimine karşı düşman politik görüşler ilgili makaleler içeren siteler de yasaklı olarak ilan edildi.

Yazan 07 Ocak 2010 Perşembe. Kategori İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME