İş Süreçlerinizi Doğru Yönetin, Paranız Cebinizde Kalsın

is-surecini-appianla-iyilestirin-314958

Özellikle içinden geçtiğimiz kriz dönemi ile birlikte daha az kaynakla, daha çok iş yapma ihtiyacı, kurumların iş süreçlerini daha iyi yöneterek verimliliği artırmasının ne kadar önem taşıdığını ortaya çıkarmış durumda. Üstelik piyasa koşullarındaki ani değişikliklere hızlı cevap vermek için yeni iş süreçlerinin de aynı hızla hayata geçirilmesi gerekiyor. İşte bu nedenle, 2008 son çeyreğinden bu yana tüm dünyada yazılım pazarı belirgin bir durgunluk yaşarken, iş süreci yönetim çözümleri pazarında inanılmaz bir büyüme hızı gözlemleniyor.

Bu çözümler arasında önde gelenler yazılımlardan olan Appian, ölçeklenebilir yapısı ile sadece birkaç çalışanı bulunan departmanlardan, milyonlarca kullanıcıya sahip dev yapılara kadar çok geniş bir profile hitap ediyor. Tamamen web tabanlı olan yazılımın firmalara maliyeti kullanıcı sayısına ve projenin içeriğine göre değişse de, işe on bin dolar gibi bir bütçeyle başlamak mümkün olabiliyor.

Bunun karşılığında firmaların sağladığı tasarruflar yatırımın kat kat üzerinde. Appian’ın yararları iki temel başlık altında toplanabilir. Bunlardan birincisi süreçlerin başlangıcından bitişine kadar geçen zamanın kısalması, ikincisi ise verimlilik artışı. Kullanıcılar arasında yapılan Ekim 2009 tarihli bir araştırmaya göre firmalar yaptıkları yatırım karşılığında ortalama %128 gibi bir geri dönüş sağlamış. Parasal değer olarak bakıldığında ise, operasyonun büyüklüğüne göre, firmaların yıllık 100 bin dolardan 9 milyon dolara kadar tasarruf elde ettiği görülüyor.

Appian, dünyada giderek büyüyen iş süreci yazılımı pazarında en hızlı gelişmeyi yakalayan firmaların başında geliyor. “Basit ve Çok Hızlı” sloganı doğrultusunda ürün geliştiren marka, hem kamu sektöründe hem de özel sektörde çok büyük projeleri başarıyla gerçekleştiriyor. Örneğin sadece Amerikan Ordusu’nda iki milyon kullanıcı Appian’ın çözümünü kullanıyor. Firma, iş süreci yönetimi pazarına ait birçok analist raporunda da kullanım kolaylığı, güçlü altyapısı ve bütün bir çözüm olması gibi özellikleri ile “lider” olarak tanımlanıyor.

Tüm dünyada gittikçe büyüyen İş Süreçleri Yönetimi (BPM) pazarının en önemli oyuncularından olan Appian, Java platformunda geliştirilmiş bir BPM uygulaması. Appian, günümüzün gittikçe karmaşıklaşan iş süreçlerini kontrol altına alırken, kurum içinde mevcut olan uygulamaları da entegre ederek kullanıcı dostu web tabanlı bir önyüzde tüm görevleri, verileri, analizleri ve raporları çalışanların kullanımına sunuyor. Üstelik tüm bunları, neredeyse hiçbir kodlamaya gerek kalmadan ve çok kısa sürelerde yapılandırabiliyor. Proje uygulama süresinin kısalığı, kolay kullanımı ve benzersiz hızı ile rakiplerine göre avantajlı çözümler sunan Appian, %100 web tabanlı altyapısı ile süregelen krize rağmen 2009 yılının ilk yarısında aldığı siparişlerde %93 büyüme başarısı yakalamıştır.

Dünyada Appian kullanan firmaların elde ettikleri tasarruflara birçok örnek vermek mümkün. Amerika’nın en büyük Menkul Kıymetler şirketleri arasında sayılan firmalarından biri, Appian sayesinde 1800 form ile takip ettiği süreçlerini sadece 300 forma indirgemiş. Bu sayede hem şirkete yeni başlayan elemanların çok daha hızlı adaptasyonu sağlanmış, hem de kazanılan insan ve zaman kaynağı ile daha fazla müşteriye ulaşmak mümkün hale gelmiş. İK masraf yönetimi konusunda dünya lideri olan bir başka kurum ise Appian ile yönettiği 48 süreç neticesinde zamandan %20, operasyon maliyetlerinden ise yıllık $700.000 net kazanç elde etmiş. Yedi bin noktada 878.000 aracı ile hizmet veren dünyanın en büyük araç kiralama şirketi ise 65.000 çalışanına Appian ile verdiği bilgi sistemleri talep yönetimi hizmetinde yıllık %100 kapasite artışı sağlamış. Bu sayede 1500 çalışana sahip hizmet departmanı, satın almalarla daha da büyüyen yapıya sorunsuz hizmet vermeye devam etmekte.

Bilişim sektöründe 13 yıllık deneyime sahip olan Yaman Bilişim ortaklığında 2008 yılında kurulmuş olan Procera İş Yönetim Sistemleri firması dünyada en hızlı büyüyen pazarların başını çeken İş Süreç Yönetimi (BPM) alanında müşterilerine Danışmanlık ve Proje hizmetleri sunmak üzere kurulmuştur. Bu amaçla ürün yelpazesine son yıllarda sektöründeki en çarpıcı büyüme ivmesini yakalamış Appian BPM ürününü de katarak bu pazarda en önemli oyunculardan biri olmayı hedeflemektedir. Procera, kurulumundan bu yana geçen kısa süre içerisinde farklı sektörlerde gerçekleştirdiği ondan fazla BPM projesinden gelen birikimini Appian teknolojisi ile birleştirerek kurumların verimliliğini artıracak dikey çözümler üretmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Yazan 11 Aralık 2009 Cuma. Kategori Ekonomi, Güncel, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME