İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İran Rüzgarı Esti

ist.aydın üniv.İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası Öğrencileri ile geleneksel bir kutlamaya imza attı. Yaklaşık 200 İranlı öğrenci ile Şeb-i Yelda kutlamaları yapıldı.
İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası Öğrenci ve Personel İşleri Koordinatörlüğü’nün hazırladığı geleneksel İran etkinliği Şeb-i Yelda’ya ev sahipliği yaptı. İran folklorunun önemli bir parçası olan Şeb-i Yalda, İran’da yaklaşık 7000 yıldan fazla zamandır 21 Aralık’ı 22 Aralık’a bağlayan gece olarak kutlanmakta ve günlerin uzadığının habercisi olarak bilinmektedir. Bu gecede, Şiraz Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Şair Prof. Dr. Kavoos Hasanli, İstanbul Aydın Üniversitesi’ne konuk olarak Şeb-i Yelda ve İran kültürüyle ilgili bir konuşma yapıp Hafız’dan şiirler okudu. Öğrenciler; kendilerini evlerinde hissettikleri bu gecede, İranlı müzisyenlerin şarkılarıyla eğlenip dans ettiler.
Bu gecede konuşma yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktör Yardımcısı Selman Arslanbaş ve Uluslararası Öğrenci ve Personel İşleri Koordinatörü Öğr. Gör. Ebru Aytanç, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğrenim gören yaklaşık 200 İranlı öğrencinin üniversiteye uluslararası değer kattığını ve ortak tarihi ile kültürel değerlere sahip iki ülkenin bu etkinlikler aracılığıyla ilişkilerini daha da güçlendireceğini vurguladı.

Yazan 02 Ocak 2015 Cuma. Kategori Her Şey!, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME