İsveç TeliaSonera 4G Denemelerini Başlattı

lte-4g-teliasonera-ericsson

İsveç de bulunan TeliaSonera GSM şirketi 4G mobil bağlantı uygulamalarını Stockholm, İsveç ve Oslo’da başlattı. Uzun vadede tüm dünya’da konuşlandırılması planlanan bu projenin ilk ayağına TeilaSonera imza atarak 4G kablosuz interneti ticari anlamda kullanan ilk şirket oldu.

Piyasaya yeni sürülen bu teknoloji şimdilik sadece Samsung’un yazılımı koruyan USB donanımları ile kullanımı mümkün, ancak gelecek yıl içerisinde 4G özellikleri barındıran cihazların çıkması bekleniyor. 4G teorik olarak 100Mbps veri transferi yapma özelliğine sahip. Bununla birlikte TeliaSonera şimdilik kullanıcılarına 20Mbps ile 80Mbps arasında değişen hızla veri transferi sağlayabilecek.

Her ne kadar TeliaSonera’nın sundukları şu an için az gözüksede, reklam kısmında çok başarılı olduğu geçmiş yıllarda AT&T’nin 3G bağlatıları ile ilgili yapmış olduğu reklamı neredeyse 7’ye katlayışından anlaşılıyor. 80Mbps şu an var olan 3G bağlantılarından 22 kat daha hızlı bağlanma imkanma sunuyor.

Zaman geçtikçe hergün daha da büyüyen bupazarda kullanıcıların akılllı telefonların da yaygınlaşmaları ile birlikte yapılan işlemler de doğru orantılı olarak artacak örneğin bağlantı hızlandıkça Youtube’da video izlenmesi artış gösterecek günlük mail ve iş takipleri telefonlar üreinden gerçekleşecek sonuç olarak bağlantılar ne kadar hızlanırsa hızlansın hiçbir zaman yeterli olmayacak. Şimdilik 3G teknolojisine sahip ülkelerin bu teknolojilerini geliştireceği söylensede önümüzdeki yıllarda 4G teknolojilerine yatırımların artacağını gözlemleyeceğiz.

Yazan 16 Aralık 2009 Çarşamba. Kategori İnternet, Manşet, Mobil, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME