Kamu hizmetlerine akıllı ölçüm geliyor!

SB_LogoDünya genelinde kamu hizmeti kuruluşları akıllı  ölçüm sistemlerine geçmeye hazırlanıyor. Bu kuruluşlar, eski ve yeni sistemlerin uzlaştırılmasında iş  süreçleri yönetiminden faydalanacak. Akıllı  ölçümle, tüketiciye özel hizmet verilecek.

Avrupa Birliği’nin karbondioksit emisyonlarını 2020’ye kadar yüzde 20 azaltma hedefine paralel olarak, bireysel enerji kullanımı da ilgi odağı haline geldi. Bugün, dünya genelinde, enerji kullanımını ve karbon emisyonlarını azaltmak için yerel akıllı ölçüm sistemleri kullanma planları yapılıyor. En gelişmiş ülkelerin önümüzdeki 10 yılda bu standarda doğru adımlar atması bekleniyor. İngiliz hükümeti, 2020 sonuna kadar, her eve akıllı ölçüm sistemi getirmeyi planlıyor.

Akıllı ölçüm sistemleri, kamu hizmetlerinden yararlanan vatandaşlar için bir seçenekler dünyası sunacak. Bu nedenle, kamu hizmeti sağlayıcılarının, bu değişiklikleri destekleyecek altyapıya sahip olması gerekiyor. Bunun için uygun bir veri aktarım altyapısına ve ortaya çıkan veri hacimlerine uygun bir bilgi teknolojileri (BT) ortamına ihtiyaç duyuluyor. Böylece, kamu hizmeti ve ölçüm arasında iki yönlü iletişim sağlanıyor.

Çoğu kamu hizmeti kuruluşunun, zaman içinde gelişen farklı ve genellikle bağlantısız arka yüz BT sistemleri bulunuyor. Dolayısıyla, yeni ve akıllı bir altyapı sunma ve zorlu zaman ölçütlerine uyma mücadelesi büyük olacak. Telekom şirketleri, iş süreçleri yönetimini kullanarak bu mücadelenin üstesinden geldi.

Akıllı ölçümün getirdiği temel değişiklikler, değişmek istemeyen şirketlerin gözünü korkutacak. Ne var ki, bu değişiklikler, kamu hizmetleri sektörü genelinde önemli fırsatlar yaratabilecek. Yeni veriler yeni anlayışlar doğurdukça, kamu hizmetleri şirketleri, ilk kez telekom şirketleriyle aynı demografik bilgilere sahip olacaklar. Bu bilgileri farklı tüketici gruplarına pazarlama yaparken ve ısmarlama tarifeler oluştururken kullanabilecekler. Böylece, hem daha fazla müşteriyi çekmek ve elde tutmak, hem de süreç içinde gelirleri artırmak mümkün olacak.

Her ülkenin akıllı ölçüme farklı tepkiler vermesi bekleniyor. Tüm kamu hizmeti kuruluşları, yeni sistem ve kanalları, çok sayıda eski ve bağlantısız sistemle uzlaştırmak zorunda kalacak. Software AG İngiltere Enerji ve Kamu Hizmetleri Uzmanı Jim Shaw, bu kuruluşların, ihtiyaç duydukları çeviklik ve esnekliği iş süreçleri yönetimiyle elde edebileceklerini söylüyor ve ekliyor: “İş süreçleri yönetimi, yalnızca ilk etapta yeni süreçlerin çalışmasını sağlamakla kalmayacak, mevcut fırsatlardan en üst düzeyde yararlanmayı ve geleceğe yönelik en iyi iş kararlarını almayı da sağlayacak.”

Yazan 04 Şubat 2010 Perşembe. Kategori Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME