Kanserle savaşta yeni silah: Nanosensör

nano2Bilim adamları kanser ve diğer kan hastalıklarının biyolojik işaretlerini saptayarak erken teşhis koymayı kolaşlaştıracak nanosensörleri nasıl kullanıcaklarını buldular. Bu bulgular, doktorların daha verimli şekilde karar vermelerini ve daha hızlı ve doğru tanılar koymalarını sağlayacak. Bu portatif aletler çok kısa zamanlarda küçücük biyolojik işaretleri tespit edecek, kıyaslama yapmak gerekirse büyük bir yüzme havuzunun içinde bulunan minnacık bir tuz tanesini saptayabilecek.

Kanser karşısındaki mücadele, bazen daha savaş başlamadan kaybeliyor. Bir çok hasta durumdan çok geç haberdar oluyor. Bu teknoloji sayesinde artık savaş daha farklı bir boyut kazanacak, nonosensörler ön saflarda mücadele ederken daha güçlü ve çok yönlü silahları beraberinde getirmiş olacaklar.

Son gelişmeler nanasensörlerin,  insan kanında bulunan biyolojik işaretleri algılamasını ve olanları tespit etmesini sağlıyor. Doktorların dediği gibi önceden uyarı önceden silahlanmadır, bu sayede doktorlar bütün tıbbi bilgilerini eksiksiz olarak kullanma ve daha fazla sayıda hastanın hayatlarını kurtarma şansını yakalamış olacaklar.

Nanosenörlerin kullanımı şu şekilde oluyor; kan filtrelenerek nonosenörler üzerinde bulunan biyolojik işaretleri yakalayan ve ölçen çipe aktarılıyor. Çip gerekli ölçümlerin ardından verileri göstererek erken teşhise yardımcı oluyor. Bu çalışmalara halen Yale Üniversitesi’nde devam edilmekte ve geliştirilmektedir.

Yazan 21 Aralık 2009 Pazartesi. Kategori Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME