Kaspersky Lab uyarıyor: Koobface yayılma hızını ikiye katladı

Kaspersky_logoGüvenli içerik yönetim çözümlerinin önde gelen gelistiricilerinden Kaspersky Lab uzmanlari, zararlarini yok etmek için günde üç kez güncelleme yaptiklari Koobface solucani hakkinda uyariyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal paylasim sitelerini hedef alan Koobface solucani, bu sitelerin ana komut ile  kontrol sistlemlerini yasal proxy olarak kullaniyor.

Kaspersky Lab arastirma ekibi, geçtigimiz 2 hafta içerisinde, günde ortalama üç kere Koobface’in Komut & Kontrol Sistemlerini (K&K) kapattigini veya temizledigini saptadi. Bu islemin 25 Subat’taki 107’den 8 Mart’ta en az seviye olarak kabul edilen 71’e indigi gözlendi.  Daha sonra 48 saat içinde  uzaktan kumanda edilen ve güncellenen Koonface virüslü bilgisayar sayisinin 71’den 142’ye yükselerek iki katina çiktigi belirlendi.

anlamina gelir. Aktif Komut & Kontrol Sistemleri sayisi kritik seviyelere düstügü zaman, yenilerini sisteme sokup bu sayiyi tekrar yükseltiyorlar. Koobface Komut & Kontrol Sistemlerinin toplam sayisi ise devamli degisiyor. Bir bakiyorsunuz 100’ün üzerindeyken haftalar içinde 100’ün altina inip yeniden yükseliyor. Aynica, ele geçirme sürecini daha güçlü kilmak için dünyanin her yerine dagilmis farkli Internet Servisi Saglayicilari ile Komut & Kontrol Sistemlerinin olmasini tercih ediyorlar. Koobface Komut & Kontrol Sistemlerinin çogu Amerika’da bulunuyor.”

Kaspersky Lab’den kullancilara püf noktalari:

•    Göndericisi güvendiginiz Facebook arkadasiniz bile olsa süpheli mesajlarda bulunan linkleri açarken dikkatli olun.
•    Firefox 3.x, Internet Explorer 8, Google Chrome, Opera 10  gibi güncel ve modern internet tarayicisi kullanin.
•    Mümkün oldugunca kisisel bilgilerinizi açiga çikarmayin. Ev adresinizi, telefon numaranizi veya diger özel detaylari paylasmayin.
•    Kötü niyetli programlarin yeni sürümlerinin bilgisayariniza saldirmamasi için antivirüs yaziliminizi güncel tutun.

Kaspersky Lab’in en son anti-virüs programlarini kullananlar Koobface’in tüm zararlarindan tam anlamiyla korunuyor. Çünkü, Kaspersky Lab global analist ekibi, sosyal paylasim aglarindan gelebilecek her türlü tehdide karsi, kötü niyetli aktiviteleri devamli olarak izlediginden  kullanicilarina sürekli güncellenen güvenli bir ortam sagliyor.

Yazan 19 Mart 2010 Cuma. Kategori İnternet, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Kaspersky Lab uyarıyor: Koobface yayılma hızını ikiye katladı”

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME