Kaspersky Lab’tan fidye yazılım açıklaması

Kaspersky Lab araştırmacıları, 12 Mayıs 2017 tarihinde dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen WannaCry fidye yazılımı saldırısına ilişkin sürecin gelişimini izlemeye devam ederek, yeni bir açıklama yaptı.

Buna göre; 15 Mayıs Pazartesi günü dolaşımda bulunan toplam varyant (aynı yazılımın değişken sürümleri) sayısı hala belirsiz, ancak hafta sonu boyunca iki önemli varyant ortaya çıktı. Kaspersky Lab, bunların hiçbirinin zararlı yazılımın orijinal geliştiricileri tarafından yaratılmadığına; saldırıların, kendi çıkarlarını ve amaçlarını gözetmeye hevesli olan kişiler tarafından yamalanarak düzenlendiğine inanıyor.

İlk varyant pazar sabahı 02:00 dolaylarında yayılmaya başladı ve farklı bir alana (domain) bağlanmak üzere yamalı olduğu görüldü. Kaspersky Lab, bugüne kadar bu varyant için Rusya ve Brezilya’da bulunan üç kurban tespit etti.

Hafta sonu boyunca ortaya çıkan ikinci varyantın ise, zararlı yazılımın yayılımını önleyeceği düşünülen zayıf noktasını (kill switch) ortadan kaldırmak için yamalanmış olduğu ve muhtemelen söz konusu yazılım hatasını içerdiği için yayılmadığı gözlemlendi.

Yazan 17 Mayıs 2017 Çarşamba. Kategori Güncel, Güvenlik, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME