Kibar Holding teknolojiye yatırım yaptı, maliyetleri inişe geçti

fujitsu_logoAssan Alüminyum başta olmak üzere 30 şirketiyle Türkiye’nin önde gelen sanayi devlerinden Kibar Holding, krize rağmen yaptığı  büyük teknoloji yatırımla bilgi işlem maliyetlerini önemli oranda azalttı. Grup şirketlerinde hizmet veren 150’ye yakın bilgisayar sunucusunu 16 güçlü donanım üzerine taşıyan Kibar Holding, Fujitsu hizmet güvencesiyle tüm altyapısını şimdi NetApp’ın veri depolama ve sistem yazılımları ile destekliyor.

Dünyanın önde gelen bilişim firmalarından Fujitsu, Dinamik BT Altyapıları vizyonuyla kurumlarda farklılık yaratmaya devam ediyor. Veri depolama alanında NetApp ile yaptığı işbirliğini kısa sürede hayata geçiren Fujitsu, Türkiye’nin önde gelen iş gruplarından Kibar Holding’te gerçekleştirilen proje ile bu stratejinin doğruluğunu bir kez daha kanıtlama olanağı buldu. Kibar Holding, kritik iş uygulamalarını taşıdığı bütün bilgisayar sunucularını sanallaştırırken, tüm bu sanal altyapıyı NetApp yazılımları ile desteklemeye başladı.

Fujitsu’nun sanallaştırma konusunda deneyimli iş ortaklarından Matris Bilişim’in üstlendiği sanallaştırma projesinde Fujitsu satış sonrası servis desteği verirken, proje kapsamında holdingin grup şirketlerine ait bilgi sistemlerinde dağınık yapıda bulunan 150’ye yakın sunucunun sayısı 16’ya indirildi. Fujitsu iş ortağı Matris Bilişim’in sanallaştırma deneyimi ve Fujitsu’nun Dinamik BT Altyapıları vizyonu doğrultusunda marka bağımsız üstün hizmet anlayışı ile gerçekleşen bu konsolidasyon projesi, Kibar Holding’e önemli maliyet avantajları sunarken, çalışan ve BT verimliliğini hissedilir düzeyde artırdı.

Sanallaştırılmış sunucuların altyapısında kullanılan NetApp teknolojisi, grup içinde bilgiye erişimi hızlandırırken, veri saklama ve yedekleme işlemlerinin daha az maliyetle ve daha çabuk gerçekleşmesini sağladı. Fujitsu ve NetApp, ortak aldıkları bir karar doğrultusunda veri depolama alanında teknolojilerini entegre ederken geliştirdikleri ürünleri pazara sunma konusunda da birlikte hareket ediyor.

Fujitsu ETERNUS ve NetApp V -Serisi ürünler arasında tam bir entegrasyonla başlayan ve tüm NetApp ürünlerini kapsaması beklenen işbirliği mevcut ve potansiyel müşterilere büyük avantajlar sağlıyor. Kibar Holding gibi kurumsal müşteriler mevcut yatırımlarını koruma fırsatı bulurken yeni geliştirilen ürünlerle ortaya çıkması olası yeni ihtiyaçlar karşısında yeni sistemlere daha rahat geçiş yapabiliyor.

Enerji maliyetlerinde düşüş

Proje hakkında bilgi veren Assan Bilişim Genel Müdürü Mustafa Küsem, “Sunucuların sayısı arttıkça enerji maliyetlerimiz de artmaya başladı. Günümüzde enerji tasarrufu, bütün kurumlar için son derece önemli bir hale geldi. Yaptığımız hesaplamalara göre sanallaştırma ile enerji giderlerinden en az % 50 tasarruf sağlayabileceğimizi gördük, böylece sanallaştırma bizim için kaçınılmaz bir hal aldı ve kriz ortamına rağmen bu yatırımı yapmanın anlamlı olduğunu gördük” dedi.

Fujitsu Genel Müdürü  Halit Zaim ise Kibar Holding projesi hakkında şunları söyledi:

“Günümüzde veri merkezleri, maliyetler ve operasyonlar açısından verimlilik sunan çözümler ile endüstriyel işbirliğine dayalı teknolojileri biraraya getiriyor. Bilişim endüstrisinde büyük yankı yaratan Fujitsu-NetApp işbirliği çağdaş veri merkezlerinin talep ettiği entegre kurumsal veri yönetimi otomasyon çözümlerini küresel boyutta müşterilerine sunarken bunun ülkemizdeki en başarılı örneklerinden birini ülkemizin en büyük ve köklü iş gruplarından biri olan Kibar Holding’de gerçekleştirdik. Kibar Holding’de süren bu proje değerli iş ortağımız Matris’in gerçekleştirdiği ülkemizin en kapsamlı sanallaştırma projelerinden biri olmasının yanı sıra NetApp’ın sunduğu avantajları da çok net olarak ortaya koydu. Kriz ortamında alınan bu yatırım kararı ile grup, gerek donanım maliyetlerinden, gerekse çalışma verimliliğinden yüksek tasarruf sağladı. Dinamik BT Altyapıları vizyonumuz doğrultusunda Fujitsu’nun yüksek hizmet standartları ile desteklediğimiz bu proje kapsamında, Kibar Holding’e ihtiyacı olan servis düzeyini sunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz “

Fujitsu ve NetApp, birlikte, en kaliteli veri depolama uzmanları ve profesyonel hizmet danışmanları  ile müşterilerine dünya çapında hizmet sunuyor. Ayrıca Fujitsu ve NetApp sertifikalı veri depolama sistem profesyonellerinden oluşan bir ekip Dinamik BT Altyapılar için gerekli bütün küresel hizmetleri birlikte veriyor

Kibar Holding’in bilgi işlem altyapısı

Türk sanayinin önde gelen iş gruplarından biri olan Kibar Holding, 2000’i aşkın  çalışanı ve 30 grup şirketi ile metal, dış ticaret, gıda, sigorta, taşımacılık, finans gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. 1972 yılından bu yana dinamik temposu ile büyüyen grubun kaptan gemisi olan ASSAN Alüminyum Tesisleri yılda 70 bin ton döküm kapasitesine sahip. Türkiye’nin alüminyum ihtiyacının yarısından fazlasını karşılayan Assan Alüminyum, 40’ın üzerindeki ülkeye de ihracat yapıyor.

Grup şirketlerinden olan Assan Bilişim ise 2004 yılı başında TUBİTAK MAM Serbest Teknoloji Bölgesi’nde kuruldu. Assan Bilişim, Hyundai dışında tüm grup şirketlerine yazılım ve sistem desteği veriyor, bilgi teknolojileri ihtiyaçlarını karşılıyor. Kibar Holding bünyesinde tüm şirketlerde 150’ye yakın sunucu kullanılıyor.

Bu sunucular olağanüstü  durumlara karşı yedekleme amacıyla fiziksel olarak iki ayrı yerde tutuluyordu. Grubun tüm şirketlerinin yazılım, iletişim, performans ve güvenlik anlamında bütün fonksiyonları, BT altyapısı ile bütünleştirilmiş durumda ve sunucularda kurulu olan kritik uygulamalar yaklaşık 2.000 çalışan tarafından aktif olarak kullanılıyor.

150 sunucu yerine 16 sunucu

Zamanla sayısı  artan sunucu donanımları, enerji, yönetim ve bakım gibi çeşitli maliyet kalemleri itibarıyla uzun bir süredir Kibar Holding yönetimi tarafından da dikkatle izleniyordu. Kibar Holding kriz dönemi koşullarına rağmen sonunda düğmeye basarak sunucu maliyetlerini % 50 oranında azaltma amacıyla sanallaştırma ve altyapı yatırımını başlattı. Çeşitli ürün ve hizmetlerin dikkatle incelendiği değerlendirme süreci sonunda Fujitsu’nun Dinamik BT Altyapıları kapsamında sunulan sanallaştırma çözümleri ve NetApp uygulamaları, aranan bütün kriterlerden tam not alarak geçti.

Projede sanal yapının oluşturulmasının yanı sıra bu yapının güçlü bir fiziksel temel üzerine oturtulması hedeflendiğinden, NetApp ve Fujitsu’nun bu alandaki yüksek entegrasyon becerisi tercihler üzerinde etkili oldu.

NetApp ve Fujitsu iş  ortağı olan Matris Bilişim’in liderliğinde 2009 yılı Nisan ayında hazırlıkları başlayan proje 3,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı, 150’ye yakın fiziksel sunucu 16 adet sunucu üzerinde konsolide edildi.

Fujitsu’nun yüksek servis kalitesi ile kesintisiz ve güvenli iş  akışı

Projenin başarıya ulaşmasında önemli faktörlerden biri de Fujitsu’nun Dinamik BT Altyapıları  kapsamında kurumlara sunduğu servis ve bakım güvencesiydi. Kibar Holding’in hayli özel koşullar içeren hizmet şartnamesinin tüm koşullarını sağlayan Fujitsu, taahhüt ettiği garanti süreleriyle de yoğun iş döngüsüne sahip kurumun bu konudaki endişelerini büyük ölçüde giderdi.

Hem donanım, hem yazılımda 4 saat gibi kısa sürede çözüm sunma kapasitesi ile Fujitsu, bir anlamda Kibar Holding sistem altyapısının da kesintisiz ve güvenli çalışmasını teminat altına almış oldu.

Ayrıca NetApp teknolojilerinin tamamlayıcı özelliği Kibar Holding’deki BT iş süreçlerini bir hayli hızlandırdı. NetApp’ın sunduğu SnapShot gibi yedekleme yazılımlarıyla artık Kibar Holding’deki sanal platformun içindeki tüm sunucuların yedeği birkaç dakika içinde alınabiliyor.

Sanallaştırılmış altyapı sayesinde gereksiz fiziksel sunucu yatırımlarının da önüne geçen Kibar Holding önemli maliyet avantajları sağlamış oldu.  Sistem erişimlerindeki performans artışı ve yönetim kolaylığı nedeniyle yeni teknoloji geliştirme maliyetleri azaldı ve yazılım grubunun üretim ortamındaki hızında belirgin bir artış yaşandı.

Yazan 21 Ocak 2010 Perşembe. Kategori Ekonomi, Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME