Konserlerde Telefon Çılgınlığı

Norton LogoMüzikseverler konser ve festivallere giderken kimlik, nakit para ya da kredi kartı değil ama mutlaka akıllı telefonlarını alıyorlar. Dünya çapında yapılan bir araştırma, müzikseverlerin %92’sinin etkinliklere akıllı telefonlarıyla gittiğini gösteriyor

Dünya çapında yapılan bir araştırmanın sonuçları gösteriyor ki; müzikseverler konser, festival gibi çeşitli etkinlikleri deneyimlerken mobil cihazları başrol oynuyor. Fakat akıllı telefonların işlevi arttıkça, güvenlik riskleri de aynı oranda artıyor. Müzik festivallerinin yoğun olduğu Eylül ayında, uzmanlar müzikseverleri kayıp veya hırsızlık sonucu oluşabilecek dijital tehlikelerin yanı sıra, online sahteciliğe karşı da dikkatli olmaya davet ediyor. 11 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen ve konser, festival gibi etkinliklere sıkça katılan kişilerle yapılan 10 dakikalık anket sonuçlarına dayanan “Modern Hayranlar” araştırmasının ortaya çıkardığı sonuçlar şöyle:

Edelman Berland tarafından geçtiğimiz aylarda, 11 ülkenin katılımı ile bir araştırma gerçekleştirildi. Her katılımcının 10 dakikalık bir ankete verdikleri cevaplarla gerçekleştirilen araştırma, 18-64 yaş aralığında, akıllı telefon kullanıcısı olan ve son iki yılda en az iki kere büyük müzik ve profesyonel spor etkinliklerine, fuarlara ve sanat festivallerine katılan bireyler üzerinde yapıldı.

Modern Hayranlara Dijital Güvenlik Tavsiyeleri/İpuçları

“Üst Arama”dan fazlası: Etkinliklerde Online Güvenlik

· Güvenli Paylaşın. Sosyal ağınızda kimin hangi bilgilere ulaşabildiğini görmek için gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Ayrıca; resimlerinizi gerçek zaman ve yer bilgisiyle paylaşırken iki kere düşünün. Zararsız gibi gözüken bu tür paylaşımlar, aslında başkalarına sizin nelerle meşgul olduğunuz, evde olup olmadığınız gibi bilgileri veriyor.
· Şifreniz Giriş Ücretiniz Olsun. Cihazınızı kolay tahmin edilemeyecek bir şifreyle koruyun ve şifreyi düzenli olarak değiştirin. Bu, cihazınızın kaybolması veya çalınması halinde başkalarının erişimini zorlaştırır.
· Setler Arasında İçkinizi Paylaşın – Banka Hesap Numaranızı Değil. Açık Wi-Fi alanlarında e-postalarınızı veya banka hesabınızı kontrol etmeden önce iki kere düşünün. Siber suçlular güvenli olmayan ağlarda kritik bilgilerin “kokusunu alırlar”. Norton Hotspot Privacy gibi bir kişisel VPN kullanarak, internet hareketlerinizi koruma altına alabilir veya potansiyel kritik işlemlerinizi yapmak için güvenli bir ağa girene kadar bekleyebilirsiniz.
· Kayıp Eşya Odasına Başvurun. Önceden Norton 360 Multi-Device gibi bir güvenlik yazılımı yüklerseniz, telefonunuz ya da tabletinizin kayıp ya da çalınma durumunda onu uzaktan kilitleyebilir, böylece kişisel bilgilerinize başka birinin ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Sahte Dijital Biletler Arttı: Peki Onları Nasıl Tespit Edeceksiniz?

· Bir Tık Kolaylığı. Sosyal medyada “Beğen” butonuna tıklamaya yönelten sahte gönderiler yaygınlaştı. Özellikle de sonunda bedava bilet sunanlar. Bu tekliflere karşı dikkatli olun; teklifin gerçek olup olmadığını anlamak için markanın sosyal medya sayfasına ya da web sitesine doğrudan giriş yapın.
· Bu Kadarı da Olamaz. Eğer yılın konseriyle ilgili gerçek olamayacak kadar iyi bir teklif sunuluyorsa, büyük ihtimalle gerçek değildir. Biletlerinizi nakit ya da banka kartıyla almak yerine dolandırıcılığa karşı koruma sağlayan kredi kartınızla alın.
· Orijinaller Her Zaman Cover’lardan İyidir. Daha once adını duymadığınız bir siteden bilet alacaksanız önleminizi de alın. Bazı siteler daha ucuz biletlerin reklamını yaparlar, fakat işin sonunda size daha fazlaya mal olabilirler. Biletlerinizi bilinen ve itibarlı sitelerden alın. Siteye giriş yapmadan önce güveniliriğini anlamak için isminin yanında yeşil tik işareti olup olmadığına bakın.
· Güvenlik Kontrolü. Kredi kartı bilgilerinizi girmeden önce sitenin güvenilir olduğuna dair Norton Secured Seal gibi işaretlere bakın. Ayrıca adres kutusundaki “HTTPS” harflerinin de sitenin güvenlik seviyesinin yüksek olduğunu gösterdiğini unutmayın.

Yazan 02 Eylül 2013 Pazartesi. Kategori Güvenlik, Son Dakika, Trend. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME