Korsan yazılımla mücadelenin temsilcileri İstanbul’da biraraya geldi

BSA EMEA AVUKATLARITürkiye’de ve dünyada korsan yazılım kullanımının önlenmesi ve telif hakları bilincinin yerleştirilmesi için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren BSA’nın EMEA Bölgesi Avukatları İstanbul Çırağan Kempinski Otel’de biraraya geldi.

BSA Türkiye Katılımcılarının avukatlığını yürüten YükselKarkınKüçük Hukuk Bürosu’nun evsahipliğinde gerçekleşen uluslararası organizasyona AB ülkeleri başta olmak üzere toplam 20 ülkeden temsilci katıldı.

Her bir ülkede, yazılım telif haklarının korumasına ilişkin takip edilen hukuk ve ceza yargılama süreçleri konusunda bilgi ve görüş alışverişinde bulunan BSA avukatları, ülkelerinde telif hakkı koruması konusundaki kamuoyu farkındalığını da masaya yatırdı. Yasal yazılım kullanım bilincinin arttırılması ve tüm ülkelere yaygınlaştırılması amacıyla hukuki süreçleri 2 gün boyunca detaylı bir şekilde ele alan BSA Avukatları, farklı ülkelerdeki uygulamalar konusundaki bilgi ve deneyimleri paylaşarak bu konuda uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi için de büyük bir adım atmış oldular.

Evsahibi Türkiye’yi temsilen toplantıya katılan BSA Türkiye Avukatları Av. Murat Karkın ve Av. Gökhan Gökçe 2 günlük toplantıyı, “Türkiye, genç nüfusu ve gelişen ekonomisi doğrultusunda sürekli olarak artan kullanım ihtiyaçları sebebiyle diğer birçok alanda olduğu gibi bilgisayar yazılımları konusunda da büyük bir potansiyele sahip. Yaptığımız görüşmelerde, Türkiye’nin yazılım telif hakları koruması konusunda yasal mevzuat ve idari yapı itibarıyla AB ülkeleriyle aynı seviyede olduğunu teyit ettik. Buna karşılık, bu ülkelere göre halen oldukça yüksek olan korsan yazılım oranının düşürülmesi için, kamuoyu farkındalığının arttırılması ve hukuki koruma faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.”  şeklinde özetlediler.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Elçim Barkay da toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ekonomide büyük yaralar açan ve AB üyelik kriterlerinde ana maddelerden biri olan korsanı önlemek konusunda planlı ve kararlı hareket etmek büyük önem taşımaktadır. BSA Türkiye faaliyetleri ile ilgili olarak avukatlarımız, bu konuda bize destek veren en önemli paydaşlarımızdan biridir. BSA Türkiye Avukatlarının tüm EMEA Bölgesi Avukatlarına evsahipliği yapması, BSA Yönetimi’nin de Türkiye’ye ve Türkiye’deki gelişmelere verdiği önemin büyük bir göstergesidir.” dedi.

Yazan 20 Ocak 2010 Çarşamba. Kategori Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME