“Lotus” Türkiye’den Sonra İtalya’da da Ödül Aldı

lotusBien SSG Tasarım Müdürü Tolga Berkay’ın, Boğaziçi Yazılım’ın Türkiye pazarında dağıtıcılığını yaptığı Siemens modelleme çözümü NX ile hayata geçirdiği “Lotus banyo serisi”, hem İtalya’dan hem de Türkiye’den aldığı ödüllerle adından söz ettiriyor. Türkiye seramik sektörünün dijital teknoloji öncülerinden Bien’in özgün kataloglarında yer alan Lotus, artık Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden tasarımlar arasında.

Boğaziçi Yazılım’ın Türkiye pazarında dağıtıcılığını yaptığı Siemens modelleme çözümü NX, bu kez seramik tasarımındaki başarısıyla rakiplerinden sıyrılıyor. 17 yılı aşkın bir süredir seramikle çalışan ve bugün çeşitli kişisel sergi ve kurumsal firmalarda ödüllü tasarımlara imza atan Bien SSG Tasarım Müdürü Tolga Berkay, sıradışı banyo tasarımlarıyla Türk tasarımlarının ününü ve zenginliğini Avrupa’ya taşıdı. Lotus çiçeğinden esinlenerek yarattığı banyo serisi “Lotus”, yalnızca Türkiye’de değil, İtalya’da da tasarım alanında ödül aldı.

İtalya’dan Türkiye’ye ödüllü tasarım

Ürün mühendisliğinde daha akıllı kararlar ile daha iyi ürünler ortaya çıkarılmasını sağlayan, Siemens’in çığır açan 3D modelleme ve tasarım yazılımı NX ile ortaya çıkarılan Lotus banyo serisi, bu yıl Lotus çiçeğinden aldığı ilhamla, Türkiye’de Elle Decoration Uluslararası Tasarım Yarışması 2013’te (EDIDA) “Yılın En iyi banyo tasarımı” ödülünün sahibi oldu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’tan özel tebrik mesajı alan Tolga Berkay’ın bu tasarımı, Elle Decoration ödülünü aldığı Mart ayından bu yana Bien kataloglarında yer alıyor ve Türkiye’nin yanı sıra dünya çapındaki tasarımcıların da dikkatini çekmeye devam ediyor.

Lotus yalnızca Türkiye’de ilgi görmüyor. Dünya çapındaki saygın kuruluşlardan biri olan “Como Kültür Departmanı Avrupa Tasarım Kuruluşları Bürosu”’nun geçtiğimiz yıl İtalya’nın Milano şehrinde düzenlediği “A Design Award Uluslararası Tasarım Yarışması” 140 ülkeden 3653 tasarım seçmişti. Dekoratif Ürünler ve Banyo Kategorisi’nde İtalya’da büyük beğeni toplayan Tolga Berkay’ın Lotus banyo serisi, yarışma sonunda jüri tarafından “Platin Design” ödülüne layık görüldü. Tolga Berkay’ın cam kırıklarından ilham alarak tasarladığı “Fracture” isimli banyo takımı da aynı tasarım yarışmasında “Golden Design” ödülünün sahibi olmuştu.

“Dünyanın Türk tasarımına bakışı ödüllerimiz sayesinde değişti”

İtalya’daki yarışmada 27 ülkeyle birlikte Türkiye’nin tasarımlarıyla temsil edildiğini belirten Tolga Berkay, “Dünyanın Türk tasarımına bakışı aldığımız ödüller sayesinde değişti” diyor ve Avrupa’da Türkiye’yi temsil eden banyo serisinin tasarım aşamasıyla ilgili şunları söylüyor: “Trendlerin ışığında elimizde şekillenen ve bir benzeri olmayan Lotus, tamamen özgün bir tasarım. Bu özgünlüğü ise, teknik anlamda Boğaziçi Yazılım tarafından piyasaya sürülen Siemens NX yazılımına borçluyuz. 17 yıldır kullandığım bu yazılım, her geçen gün teknolojiye daha fazla ayak uydurarak güncelleniyor ve çarpıcı manevra özelliğiyle kendimi esnek tasarımlarımla özdeşleştirebiliyorum. NX yazılımı sayesinde, herhangi bir maket yapmadan yeterli derecede görsellik elde edebiliyor, gerekli olan plastikliği hissedebiliyorum. Swept, Through curve mesh komutu gibi yüzey örme ve öteleme yapmak için kullanılan offset komutlarının yanı sıra, ‘replace face’ ve ‘resize blend’ gibi senkronize modelleme komutları da tasarım sürecinde çok işime yaradı. CNC makinelerinde üstün bir performansla çalışan NX, CAD ve CAM entegrasyonunu kendi bünyesinde barındırması, 3 boyutlu taslaklar ve senkronize modelleme komutlarının verimliliği artırması nedeniyle her zaman benim elim ayağım olacak.”

Yazan 17 Mayıs 2013 Cuma. Kategori Her Şey!, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME