Makedonya, Yunanistan’a mı ait?

makedonyaGeçtiğimiz hafta içerisinde Makedonya Konsolosluğu’ndan gelen bir mail internet dünyasında yapılan anketlerin ve oylamaların, siyasetin gidişatı açısından ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

İlk bakışta bu anketler zararsız ve sadece oy kullananları bağlıyor gibi gözükse de kamuoyu oluşturmak ve ilk fikirlerin ortaya atılması açısından büyük önem arz ediyor.  Başlığa da ismini veren anket aslında neyi soruyor? Makedonya, Yunanistan’a mı ait? Forumda yaklaşık 1.300.000 kişi oy kullanmış,  %54 evet derken %45 hayır yanıtını vermiş. Bu başlığın açılmasında aslında doğru cevaba ulaşma amacı yok ancak şu an 1.300.000 Makedon ve Helen kelimelerini bir arada görüyor ve ikinci kez gördüklerinde artık bunu daha az yadırgar hale gelecekler.

Makedonya’nın bu olaya itirazı tabi ki Helen olmadıkları yönünde ve Makedonlar hayır oyu kullanıyorlar, Yunanlılar ise kendi lehlerinde bir anket olduğu için evet oyu kullanıyorlar. Öyle ya da böyle bu anketle karşılaşmış diğer milletler fikir belirtmiyor olsalar bile akıllarına kazınan bir konu haline dönüşüyor.

İnternet hayatımızın büyük bölümü kaplamaya başladığı andan itibaren siyasetin de vazgeçilmez bir silahı oldu.  Direkt olarak siyasetçilerin ağzından söylenemeyecek birçok şey kamuoyu nezdinde tartışılır ve yankı bulur hale geldi. Kimse ikinci kez duyduğu şeye aynı şaşkınlıkla yanıt vermez bu nedenle böyle siyasi anketler arttıkça ileride verilecek söylemlerinde dozajı ister istemez artar hale gelecek.

Gelelim kendi konumuza “Makedonya, Helen midir değil midir”in cevabını vermek için tarihi olarak incelenmesi gerekir buna karar verebilecek kadar bu konuda bilgi sahibi değilim. Makedon Konsolosluğu’ndan gelen mailde bunu tüm Türkiye ile paylaşmamızı kendilerine destek olmamızı istiyorlardı. Bizde elimizden geldiğince bunu okurlarımızla paylaşmak istedik.

http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147 adresinden foruma ulaşabilir oy kullanabilirsiniz.

İngilizce bilmeyen okurlarımız için hatırlatma,(yes=evet, no=hayır)

Yazan 07 Mart 2010 Pazar. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME