MasterCard PayPass Türkiye’de 1.000.000’a ulaştı

ppTemassız kartların öncüsü MasterCard, Türkiye’deki MasterCard PayPass ödegeç kartlarının sayısının bir milyona ulaştığını açıkladı. 2006’da Avrupa’nın ilk temassız kartını Türkiye’de çıkaran MasterCard, 2009 yılında MasterCard PayPass kart sayısını iki katından fazla artırarak rekor kırdı. Son sayılara göre dünyadaki her 12 MasterCard PayPass kabul noktasının biri Türkiye’de. 2009 yılında Türkiye’de MasterCard PayPass teknolojisi sunan banka sayısı ise 8’e yükseldi.

35 TL’nin altındaki alışverişlerde slip imzalamadan ve şifre girmeden, sadece terminale dokunarak ödeme yapmayı mümkün kılan MasterCard PayPass öde-geç kartların sayısı, Ocak ayında Türkiye’de 1.000.000’a ulaştı.

Türkiye’de ilk kez 2006 yılında uygulanan temassız ödeme teknolojisinin büyük ilgi görmesi üzerine MasterCard Türkiye, Avrupa ve dünyada pek çok teknolojik ilki Türkiye’de kullanıcılara sundu. 2009 yılında Türkiye’deki  MasterCard PayPass öde-geç kart sayısının iki katına çıkması ve 2010 yılının ilk günlerinde bir milyonuncu PayPass’in basılmasıyla beraber Türkiye artık Avrupa’da, İngiltere ve Fransa ile beraber, liderliği paylaşıyor.

MasterCard PayPass’in ulaştığı başarının altını çizen MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece “Kart kullanıcıları MasterCard PayPass’in hayatlarına kattığı hız ve kolaylığın farkına vardılar ve 2009 yılında PayPass’e büyük talep gösterdiler. 2010 yılının ilk günlerinde 1.000.000 sayısına ulaştığımız için mutluyuz. Kart hamilleri artık günlük yaşamlarının pek çok alanında MasterCard PayPass kullanıyor. Son araştırmalarımız halkımızın MasterCard PayPass kartlarını ulaşımda daha çok kullanmayı istediğini gösteriyor, biz de çalışmalarımızı bu konuda yoğunlaştırdık” dedi.

2006 yılında Garanti Bankası’nın, Avrupa’nın ilk temassız kartı Bonus Trink’i MasterCard PayPass ile çıkarmasından sonra, 2008 yılında Bank Asya, Avrupa’nın en gelişmiş ve fazla işlevli kartı AsyaCard DIT’ı MasterCard PayPass teknolojisi ile tüketicilere sundu.

2009 yılında ise ardarda gelen işbirlikleri ile MasterCard PayPass teknolojisi sunan banka sayısı 8’e çıktı. Bu bankalar arasında ‘Carrefour Axess’ ile Akbank, ‘Advantage Hızz’ ile HSBC, Yapı Kredi Bankası, Finansbank ve Denizbank bulunuyor.

Ayrıca 2009 yılında, Türkiye’nin en prestijli kart programlarından Shop&Miles kredi kartlarına MasterCard PayPass özelliği eklendi.

2009 yılının son aylarında Bank Asya’nın ön ödemeli bir kart olan ‘DIT Pratik’ kartı Maestro PayPass logosu ile kart kullanıcılarına sunmasıyla, banka kartları ve ön ödemeli kartlarda da PayPass dönemi başladı.

2009 yılı üçüncü çeyreği itibariyle dünya genelinde 66 milyonu aşkın kişi, 174 bin satış noktasında, MasterCard PayPass öde-geç kartlarını kullanarak 35 TL altındaki alışverişlerini tek bir dokunuşla, şifre girmeden, imza atmadan, bozuk para taşıma ve para üstü bekleme derdi olmadan gerçekleştirebiliyor.

Türkiye’de ise 8 banka tarafından kullanıcılara sunulan toplam 1.000.000’u aşkın MasterCard PayPass kartı, market zincirleri, sinemalar, fast food restoranları, otoparklar, kitapçılar ve gazete bayileri de dahil 14 bini aşkın işyerinde kullanılıyor.

Ayrıca MasterCard PayPass, Ayvalık, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, Kahramanmaraş, Karabük ve Samsun’da toplu taşımada, İstanbul’da bazı taksilerde, Dentur ve Turyol deniz motorlarında, otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılıyor.

Türkiyede 11 yıldır yaptırılan MasterIndex araştırmasının 2009 sonuçlarına göre, her beş kişiden üçü “MasterCard PayPass kullanırım” diyor.

Kasım 2009’da Denizbank ve Garanti Bankası işbirliğiyle sunulan Galatasaray Bonus kart ile, MasterCard PayPass spor alanında kullanılmaya başlandı. Galatasaray taraftarları yeni stadlarında MasterCard PayPass özellikli  taraftar kartlarının kolaylığını yaşayacaklar.

MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece’ye göre MasterCard PayPass teknolojisinde bir sonraki adım mobil cüzdan uygulamasının yaygınlaşması olacak. MasterCard’ın Türkiye’de Turkcell, Garanti Bankası ve Akbank ile “mobil cüzdan” pilot çalışmaları devam ediyor. NFC (Near Field Communication-Yakın Alan İletişimi) teknolojisi sayesinde yakında cep telefonlarımızla, temaslı ve temassız alış veriş işlemi yapmak mümkün olacak.

Yazan 10 Ocak 2010 Pazar. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME