Medyada Nisan ayı gündemi

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini takip ederek gerçekleştirdiği medya raporu, Nisan ayında Türk medyasında en çok konuşulan konuları ortaya koydu.
Raporda yer alan bazı ayrıntılar ise şöyle:

GÖZLER YENİDEN ERGENEKON’ ÇEVRİLDİ…
MTM’nin, araştırmasına göre, ayın en çok konuşulan konusu, Ergenekon Davası oldu. Bir süredir, Balyoz darbe planı iddiaları, yargı bağımsızlığı tartışmaları gibi konuların gölgesinde kalan Ergenekon Davası, Nisan ayında yeniden yükselişe geçti. Ay boyunca 12 bin 114 haber ile yansıma bulan Ergenekon Davası’na medyanın ilgisi, özellikle soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in duruşmasında yaşanan son gelişmeler nedeniyle artış gösterdi.

MTM’nin her ay düzenli olarak hazırladığı rapor, son zamanların en çok tartışılan konuları arasında yer alan Balyoz Darbe Planı iddialarının, Nisan’da da gündemdeki yerini koruduğunu ortaya koydu. Konu, gazete, dergi, haber siteleri ve TV kanalları toplamında, 9 bin 851 haberde işlendi. Eylemlerini devam ettiren PKK terör örgütü, geçtiğimiz ay da medyada yoğun yer alarak, 9 bin 781 haber ve yazıya konu edildi.

Aylardır Türkiye’nin en önemli gündem maddeleri arasında yer bulan Yargı Bağımsızlığı meselesi, bu ay da gündemdeki yerini korudu. Yeni anayasa paket önergesiyle birlikte yeniden merceğe alınan konu, 8 bin 391 haberde yer aldı.

ANAYASA AÇILIMI TÜRKİYE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRDİ…
MTM’nin aynı araştırmaaının sonuçlarına göre; Nisan ayında ülke gündemine damgasını vuran bir diğer önemli gelişme de, Anayasa Açılımı konusu oldu. Medyada geniş yankı bulan anayasa açılımı, ay boyunca 7 bin 393 haberde yer aldı.

Nisan ayında ülke gündeminde en çok yer bulan bir diğer konu başlığı da “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” oldu. Çocukların bu özel günü, gazete, dergi, TV kanalları ve haber siteleri toplamında 5 bin 156 habere konu edildi.

İzlanda’nın güneyinde “Eyyafyallayöküll” buzulu altındaki yanardağın, 190 yıl sonra gece yarısı patlaması ve havayolu ulaşımını etkisi altına alması, geçtiğimiz ayın en önemli gelişmeleri arasında kayda geçti. Konuyla ilgi yakın markaja giren İzlanda ay boyunca 4 bin 94 haber ve yazıda yer aldı.

Ayın öne çıkan kültür-sanat etkinlikleri;
– Piyanist ve besteci Fazıl Say ve Moldovalı keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja, Roma’da sanatseverlere müzik ziyafeti verdi.
– İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nca (İKSV), Akbank sponsorluğunda düzenlenen 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin açılış töreni, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.
– 5.Uluslararası İstanbul Lale Festivali kapsamında, ressam İsmail Acar’ın “Lale Temalı Sergisi” açıldı.
– Aydın Doğan Vakfı tarafından 14 yıldır düzenlenen ”Aydın Doğan Ödülü”, Hilton Oteli Şadırvan Salonu’ndaki törenle sinema alanında yönetmen Nuri Bilge Ceylan’a verildi.
– Türkiye’nin dört bir tarafında ve 78 ülkede milyonlarca sanatsever tarafından beğeni ile izlenen, dünyanın sayılı dans topluluklarından birisi olan Anadolu Ateşi; ‘2010 Türkiye İlkbahar-Yaz Turnesi’ne 18 Nisan günü Ankara’daki ilk gösterisi ile başladı.
SİYASET GÜNDEMİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli hazırladığı ‘ayın siyaset gündemi’ konulu rapora göre; Nisan ayında medyada en çok konuşulan siyasi parti, yine AKP oldu. İktidar partisi ay boyunca, anayasa değişikliği paketi ve balyoz soruşturması haberleriyle gündemde sıkça yer buldu. Ay boyunca 40 bin 103 haberde bahsi geçen partiye, TV kanalları ise 659 saate yakın yer ayırdı.

CHP’DEN ANAYASAYA MUHALİF ÇIKIŞ…
MTM’nin aynı raporuna göre, Nisan ayında medyada en çok yer bulan bir diğer siyasi parti, CHP oldu.
CHP ay boyunca anayasa değişikliği paketine yönelik muhalif tavrıyla dikkat çekerek medyanın yakın takibine girdi. Parti, ay boyunca 33 bin 430 haber ve yazıda yer aldı.

Aynı araştırma verilerine göre;  ayın en çok haber olan diğer siyasi partileri, 9 bin 919 haberle MHP, 5 bin 829 haberle BDP ve 2 bin 39 haberle SP oldular.

Medya Takip Merkezi’nin raporuna göre; ayın en çok konuşulan siyasetçisi, geçtiğimiz aylarda da olduğu gibi Recep Tayip Erdoğan oldu. Basının an be an yakın takibinde olan Erdoğan, ay boyunca anayasa değişikliği paketi ve bedelli askerlik konularıyla öne çıktı. Time dergisinin 2010 yılının en etkili 100 ismini belirlediği araştırmasında Erdoğan’ın, 17. sırada yer alması medyanın da büyük ilgisini topladı. Erdoğan, Nisan ayı boyunca 41 bin 138 haber ve yazıda yer aldı.

Aynı araştırma sonuçlarına göre; siyaset dünyasında en çok konuşulan ikinci ismi, Abdullah Gül oldu. Gül’ün en çok yansıma sağladığı konu ise anayasa değişiklik paketiydi.

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer siyasetçisi de Ahmet Türk oldu. Ahmet Türk’ün, Muş’un Bulanık ilçesindeki olaylara ilişkin davanın görüldüğü Samsun Adliyesi’nin önünde yumruklu saldırıya uğramasının ardından, haberlerinde yüzde 474 oranında artış yaşandı. Ayın, medyada en çok yansıma bulan beşinci siyasetçisi olan Türk, ay boyunca gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 7 bin 586 habere konu edildi.
EKONOMİ GÜNDEMİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Nisan ayında, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yaptığı haber takibi sonuçlarından yola çıkarak hazırladığı “ayın medya gündemi” raporuna göre; ekonomik kriz geçtiğimiz ay da gündemdeki yerini korudu. Ay boyunca toplam 10 bin 302 habere konu edilen ekonomik kriz, televizyon kanallarında 83 saate yakın konu edildi. Ekonomideki olumlu gidişatla birlikte kriz haberlerindeki düşüş ayın öne çıkan başlıkları arasındaydı.

MEDYANIN EN ÇOK YER VERDİĞİ KURUM: THY
Araştırma raporunun sonuçlarına göre; geçtiğimiz ay medyada en çok yansıma bulan firma, önceki ayın da birincisi, THY oldu. 2009 yılında net kârının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 düşüş ile 559 milyon TL, esas faaliyet kârının ise yüzde 12 artış ile 832 milyon TL olarak gerçekleştiği açıklanan THY, medyanın yakın markajındaydı. Kurum, ay boyunca 4 bin 421 haber ve yazıda yer buldu.

Geçtiğimiz ay medyada en çok yer bulan ikinci firma 3 bin 399 haberle Atatürk Havalimanı olurken, onu 2 bin 305 haberle İş Bankası izledi.

HYATT REGENCY’NİN YENİ SAHİBİ DOĞUŞ HOLDİNG
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetindeki 5 yıldızlı Hyatt Regency Oteli’ni, Doğuş Holding’e bağlı Göktrans Turizm ve Ticaret AŞ’ye 208 milyon TL’ye sattı. Çeşitli konularla medyada yansıma bulan Doğuş Holding, ay toplamında 520 haberde yer buldu.

Ayın dikkat çeken diğer gelişmeleri;
– Sütaş Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Ulukaya, Aksaray’a 20 milyon dolar tutarında iki yeni yatırım daha yaptıklarını bildirdi.
– Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından alınan kararla Türkiye’de üç GSM işletmecisinden hizmet alan yaklaşık 50 milyon ön ödemeli hat abonesini ilgilendiren kontör uygulamasına son verildi.
– BP Gaz Türkiye Genel Müdürü Hakan Türker, ikinci markaları olan Petgaz’ın 60 otogaz istasyonu bulunduğunu ve 2010 yılı sonuna kadar 40 yeni Petgaz istasyonu açmayı planladıklarını söyledi.
– Nabucco Gas Pipeline International, boru hattının inşasının temelini oluşturan hat boruları, valf ve boru dirseklerinin satın alımı için ön yeterlilik ihale sürecini başlattı.
– Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2010 yılını 80’in üzerinde yeni şube açarak toplamda 875 şubeyle tamamlamayı planladıklarını bildirdi.
– Turkcell, Erzurum ve Diyarbakır’dan sonra Eskişehir’de de bir çağrı merkezi açtı.
– Akbank T.A.Ş, KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamakta kullanılmak üzere International Finance Corporation (IFC) ile 75 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladığını bildirdi.

MAGAZİN GÜNDEMİ

“EN MEDYATİK ÜNLÜLER” LİSTESİNİN ZİRVESİNDE SÜRPRİZ BİR İSİM!
Medya Takip Merkezi’nin (MTM) düzenli olarak hazırladığı “ayın magazin gündemi” konulu raporuna göre; geçtiğimiz ay Türkiye’nin en çok konuşulan ismi listede sürpriz bir yükseliş yakalayan Kenan İmirzalıoğlu oldu. Yakışıklı oyuncunun Zeynep Beşerler’le ayrılık haberlerinin çıkmasının ardından adının yeni bir aşk dedikodusuna karışması, medyanın yakın markajına girdi. İmirzalıoğlu, oynadığı Ezel dizisi ve Pepsi’nin reklam filmiyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ederken “Ejder Kapanı” filmiyle Sadri Alışık ödülünü, İsmail Cem ödül töreninde ise “Ezel” dizisiyle en iyi drama dizisi aktörü ödülünü alması, magazin medyasının ilgisini topladı. Medyatik oyuncu ay boyunca 934 haber ve yazıda yer buldu.

KIVANÇ TATLITUĞ’UN YILDIZI PARLAMAYA DEVAM EDİYOR
MTM’nin aynı araştırma raporuna göre, Nisan ayının en popüler ikinci ismi Kıvanç Tatlıtuğ oldu. İdil Fırat’la yaşadığı aşk dedikodularıyla popülaritesi artan Kıvanç Tatlıtuğ, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 893 habere konu edildi. Tatlıtuğ, her perşembe yayınlanan Aşk-ı Memnu dizisinde sergilediği oyunculukla da dikkatleri üzerine çekmeye devam etti.

AYRILIK HABERİ HANDE YENER’İN REYTİNGİNİ ARTIRDI
Yeni çıkarttığı “Hande’ye neler oluyor” albümüyle ve farklı tarzıyla dikkatleri üzerine çeken Hande Yener geçtiğimiz ayın en popüler bir diğer ismi oldu. Üç yıldır beraber olduğu Kadir Doğulu’dan ayrılması ve hemen ardından başka biriyle adının aşk dedikodularına karışması, Yener’e olan ilgiyi kat be kat arttırdı. Önceki aya göre haber sayısı yüzde 175 artan Yener, toplam 741 habere konu edildi.

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan isimlerinden biri de Beyazıt Öztürk oldu. Ünlü showmen, Denizbank reklam filmindeki sempatik oyunculuğu ile dikkatleri üzerine topladı. Ay boyunca 737 haber ve yazıda yer alan Beyaz’ın vergi rekortmenleri listesine girmesi de, öne çıkan konu başlıkları arasındaydı. Medyanın Beyaz’a gösterdiği ilgi, önceki aya oranla yüzde 142 artış gösterdi.

AVŞAR ZİRVEDEN DÜŞTÜ…
Mart ayında en medyatik ünlüler listesinde zirvede yer alan Hülya Avşar’ın, bu ay bu sıralamada beşinciliğe gerilemesi dikkat çekti. Haber sayısında % 49 oranından düşüş yaşanan Avşar, ay boyunca toplam 795 haber ve yazıda yer buldu.

SPOR GÜNDEMİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), spor dünyasının nabzını tuttuğu “ayın spor gündemi” konulu raporuna göre, Mart ayında spor camiasına bomba gibi düşen “sporda şike” iddiaları, Nisan ayında da konuşulmaya devam etti.  Ayın en çok konuşulan bir diğer gelişmesi de, oynanma tarihleri yaklaşan Dünya Kupası maçları oldu. Dünya Kupası ay boyunca 2 bin 823 haberde yer aldı.

FENERBAHÇE TAHTINI GERİ ALDI!
Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan rapora göre, Nisan ayında spor dünyasının en çok konuşulan takımı Fenerbahçe oldu. Geçen ay Galatasaray’a kaptırdığı tahtını geri alan Fenerbahçe, ay boyunca 23 bin 582 haberde yer buldu. Önceki aya göre haber sayısı yüzde 42 artış gösteren Fenerbahçe, takım performansı konusu ve Daum’un açıklamalarıyla sıkça görünüm sağladı.  Medyatik takım ay toplamında, 175 saate yakın ekranlarda kaldı.

BEŞİKTAŞ İKİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ…
Aynı araştırmanın sonucuna göre; Nisan ayının en medyatik ikinci takımı Beşiktaş oldu. Oynadığı derbi maçlarla dikkat çeken Beşiktaş’ın haber sayısı, önceki aya oranla yüzde 39 artış gösterdi. Ay boyunca 154 saate yakın ekranlarda kalan Beşiktaş, toplam 21 bin 133 habere konu edildi.

GALATASARAY’A İLGİ DÜŞÜŞTE…
Geçtiğimiz ayın en medyatik bir diğer spor kulübü de Galatasaray’dı. Önceki ay listenin birinci sırasında yer alan takım, Nisan ayında listenin üçüncü sırasına geriledi. Mart ayına oranla haber sayısı yüzde 11 düşüş gösteren Galatasaray, futbolcularının transfer konularıyla yakın markajdaydı. Galatasaray ay boyunca 16 bin 228 habere konu edildi.

MTM’nin aynı araştırma verilerine göre; geçtiğimiz ayın en çok konuşulan diğer spor kulüpleri, 13 bin 244 haberle Bursaspor, 11 bin 488 haberle Trabzonspor oldular.

ARDA TURAN YİNE ZİRVEDE…
Medya Takip Merkezi’nin (MTM), en popüler futbolcuları da belirlediği rapora göre, geçtiğimiz ayın da en çok konuşulan futbolcusu Arda Turan oldu. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 2 bin 872 haberde bahsi geçen ünlü futbolcu, “gidecek mi-kalacak mı?” tartışmalarıyla sıkça gündeme geldi. Turan, geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi, özel hayatıyla da yakın markajdaydı.

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer sporcusu da Alex oldu. FB-BJK derbisinde, maçın birinci dakikasında takımının ilk golünü atan Alex, medyada yakın takipteydi. Medyatik oyuncu, ay boyunca 2 bin 484 haber ve yazıda yer buldu.

Geçtiğimiz ayın öne çıkan bir diğer gelişmesi de Fabio Bilica’nın haber sayısındaki yükselişti. Fenerbahçe’li Bilica’nın, Beşiktaş maçında penaltı noktasını kazıması, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan konuları arasındaydı. Önceki aya oranla haber sayısı yüzde 160’a yakın artış gösteren futbolcuya, spor dünyasında ve sporseverlerden yoğun eleştiri geldi.

Yazan 10 Mayıs 2010 Pazartesi. Kategori Dosya, Ekonomi, Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

1 Yorum “Medyada Nisan ayı gündemi”

  1. […] This post was mentioned on Twitter by PC TIME. PC TIME said: Son Dakika: Medyada Nisan ayı gündemi http://bit.ly/aw1r4W […]

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME