Microsoft ve Amazon paten anlaşmasını imzaladı

01_amazon-dot-comGeçtiğimiz Pazartesi yapılan duyuruya göre Amazon.com ile Microsoft arasında patent anlaşması imzalandı. Anlaşma uyarınca Amazon.com, Microsoft’a belirli bir miktar patent parası ödemeyi kabul etti.

Anlaşma sonrasında Microsoft yaptığı açıklamada bundan böyle iki şirketin diğerine ait patent portföyüne, ürün ve teknolojilerine erişim hakkının olacağını belirtti. Yapılan açıklamada ayrıca bu anlaşmanın Amazon’un Kindle ürününde kullandığı açık kaynaklı ve linux tabanlı yazılımlardan dolayı dava edilmesine karşı bir kalkan görevi göreceği belirtildi.

Geçmişte Microsoft, Linux ve açık kaynak kodlu yazılımların kendi ürünleri ile ilgili bir çok patent ihlali gerçekleştirdiğini iddia etmişti. Açık kaynnak kod avukatları ise iddialaraı reddetmiş ve Microsoft’u tekelcilikle suçlamıştı.

Microsoft, Amazon.com’un yanı sıra Novell, LG Electornics ve Fuji Xerox gibi firmalarla da benzer Linux ve açık kaynak kod kullanımını içeren anlaşmalar yapmıştı. Bu anlaşmalar 2002 yılında Microsoft’un önderliğinde imzalanan geniş kapsamlı IP lisanslama programının bir parçası olarak gerçekleşmişti.

Geçtiğimiz yıl Microsoft navigasyon sistemleri üreticisi TomTom’ u patent ihlali yaptığı gerekçesiyle dava etmişti. Söz konusu davada Microsoft kendisine ait sekiz adet patentli ürünün TomTom tarafından Linux üzerine entegre olarak kullanıldığını iddia etmiş ve dava sonucunda TomTom Microsoft’a tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

Yapılan açıklamada patent anlaşmasının Amzon.com için hangi Microsoft ürünlerini kapsadığı belirtilmezken, Microsoft sözcüsü gelen soruları yanıtsız bıraktı.

Açıklamasında ayrıca 2002’den bu yana var olan program ile diğer şirketlere araştırma ve geliştirme kaynaklarını açtıklarını ifade eden Microsoft sözcüsü programın şu anda 600’den fazla patente sahip bir portföyünün olduğunu nun altnı çizdi.

Yazan 23 Şubat 2010 Salı. Kategori İnternet, Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME