Microsoft, XP’den desteğini çekiyor

88651245081006Dünyanın önde gelen bilgisayar firmalarında Microsoft, Windows Xp Service pack 2’ye verdiği desteğe 1 Temmuz 2010 itibariyle son vereceklerini açıkladı. Yapılan açıklamada Windows Server 2000, Windows 2000 Professinoal ve Windows Xp Sp2 işletim sistemlerine verilen desteğin durduralacağı ve yeni güncelleme yayınlanmayacağı belirtildi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Microsoft, Windows Xp ürününe daha fazla yatırım yapmayacaklarını, sadece güncelleştirme yayınlayarak var olan Xp kullanıcılarına hizmet edeceklerini duyurmuştu.

Yapılan açıklamada ayrıca Windows 7 RC (release candidate – sürüm adayı) ile ilgili de konulara değinen Microsoft sözcüsü, Ekim ayında piyasaya çıkan Windows 7 işletim sisteminin deneme sürümü olan RC işletim sistemi kullanan bilgisayar sahiplerini uyardı. Açıklamada RC sürümünün kullanım süresinin 1 Mart 2010’da sona ereceği, bu tarihten itibaren Windows 7 RC ile çalışan bilgisayarların her iki saatte bir sisteminin yeniden başlatılacağı belirtildi.

Microsoft tarihinin en uzun süre desteklenen işletim sistemi olan Windows XP Sp2 artık desteklenmeyeceği için Windows Xp kullanıcılarının service pack 3’ ü yüklemeleri gerekiyor. Sp3’ü yüklemek isteyen kullanıcılar Windows Update aracını kullanarak ya da Microsoft’un resmi internet sitesindeki bu linkten http://www.microsoft.com/windows/products/windowsxp/sp3/default.mspx indirerek kurulumlarını gerçekleştirebilirler.

Sp3 yüklemesini gerçekleştiren kullanıcıların işletim sistemlerini 2014 yılına kadar kulanabilecekler.

Yazan 26 Şubat 2010 Cuma. Kategori Fotolar, Manşet, Son Dakika, Yazılım. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME