Microsoft yeni mobil işletim sistemi ile daha fazla kullanıcıyı hedefliyor

189354-winmo7-introslide_slideGeçtiğimiz günlerde Microsoft’un küçük bir tanıtım gerçekleştirdiği yeni mobil işletim sisteminin daha çok yeni olmasına rağmen CEO Steve Ballmer yazılım devinin pazardan daha büyük bir pay istediğini söyledi.

Barselona’da düzenlenen Dünya GSM Konferansında yapılan yetmiş dakikaklık sunumun büyük bir bölümünde yeni işletim sisteminin sosyal platformlarla olan uyumluluğuna, oyunlara ve diğer uygulamlara değinilirken, CEO Steve Ballmer yeni işletim sisteminin yeni adının da tekrar tekrar altını çizdi. Yeni işletim sistemi artık Windows Mobile olarak değil Windows Phone 7 olarak lanse ediliyor.

Nereye gidiyor?

Otoritelere göre Ballmer’ın konuşmasında en dikkat çekici nokta bir önceki nesil işletim sistemi olan Windows Mobile’dan sadece iki dakika bahsetmesi. Bilindiği üzere Window Mobile, RIM Blackberry’den sonra pazarın en büyük ikinci işletim sistemiydi, fakat her iki işletim sisteminin de sadece iş dünyasını hedeflemesi ve günlük hayat kullanıcılarına yönelmemiş olmaları bu konudaki liderliğin Apple’a geçmesine olanak tanıdı.

IDC’nin uzman mobil cihazlar analizcisi  Ramon Llamas “Bu pazarda rekabetçi ve güçlü olabilmek ve kalabilmek için pazarın ihtiyaçlarının nereye gittiğini görmek gerekir. Bu ihtiyaç iş dünyası kullanıcılarından, bütün cep telefonu kullanıcılarına doğru gidiyor.” dedi.

Ramon Llamas, Microsoft’un iş dünyası kullanıcılarını terketmediğini, aksine onlar için yeni özelliklerle dolu bir işletim sistemi hazırladığının altını çizerek sözlerine devam etti.

Aynı Arayüz!

Ramon Llamas’ a göre Windows Phone 7’nin şu an pazarın en büyüğü olan Apple iPhone tahtından edebilecek en büyük özelliği bilgisayar kullanıcılarının aşina olduğu Windows arayüzüne sahip olması. Yeni işletim sisteminde buna daha fazla dikkat eden Microsoft’un bu hemlesi ile kullanıcılar yapmak istediklerini düşünmeden bilgisayar kullanır gibi yapabiliecekler.

HTC firması yeni Windows Phone 7 işletim sistemine sahip cihazlarını yılın dürdüncü çeyreğinde çıkarmayı planladığını ve GSM şirketi olarak AT&T ile anlaştığını açıkladı.

Microsoft’un yaptığı sunumda dikkat çekilen diğer bir nokta ise yeni işletim sisteminin geliştiricileri arasında Microsoft’un oyun konsolu  Xbox’ın çevrimiçi oyun platformunun ve Zune müzik platformunun geliştiricleri olduğu ve yeni uygulama, oyun ve güncelemelerin sık sık yayınlanacağı olmasıydı.

Yazan 01 Mart 2010 Pazartesi. Kategori Fotolar, Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME