Microsoft’tan Yahoo’ya 150 milyon dolar

google-yahoo-microsoftMicrosoft şirketi, eğer Yahoo şirketine teklif ettikleri internet arama ortaklığı düzenleyiciler tarafından onaylanırsa, 150 milyon dolara kadar ödeme yapabileceğini açıkladı.

Temmuz ayında imzaladıkları anlaşma üzerinde son küçük değişiklikleri yapıp, geçtiğimiz hafta kontratın son haline imza atan şirketler, yeni zaman çizelgesini açıkladılar.

Yahoo, 30 Haziran 2010 tarihine kadar Microsoft ile halen birlikte çalışıyor olursa, 150 milyon doların tamamını almış olacak. Şirketlerin imzaladıkları niyet mektubuna göre, Microsoft şirketi, Yahoo şirketine 10 yıllık kontratlarının ilk üç yılı süresince 50 milyon dolarlık taksitler halinde ödeme yapacak.

Ayrıca Yahoo, teknoloji altyapısı Microsoft tarafından sağlanmasına rağmen, arama sonuçlarının yanında yayınlanan reklamlardan “88 %” kar payı almaya devam edecek.

Temmuzdaki anlaşmanın diğer bir maddesine göre, Yahoo, eğer isterse, Hong Kong ve Kore’deki arama sonuçlarının yanında, anlaşmalı olduğu başka ortaklardan reklam yayınlamayı sürdürebilecek. Ancak Yahoo bu seçeneği tercih ederse, Microsoft tarafından aynı oranlarda kar payı garantisi alamayacak.

Yahoo ve Microsoft, kazançlı internet arama marketinde büyük oranda pay sahibi olan Google’ın, pazardaki bu tekelini kırmayı amaçlıyor.

Yazan 12 Aralık 2009 Cumartesi. Kategori Ekonomi, Fotolar, İnternet, Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME