Microsoft’un dev projesine katkıda bulunan eğitmenler buluştu

BBBO_Toplanti_06022010“Türkiye Bilişimle Kalkınıyor” vizyonu doğrultusunda ülkemizde bilgisayar okur yazarlığının artırılması için çeşitli projelere imza atan Microsoft, paydaşlarıyla birlikte 2005 yılından bu yana destek verdiği Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor (BBBÖ) projesinin kapsamını genişletiyor. Bu çerçevede 6-7 Şubat 2010 günlerinde İstanbul Nippon Otel’de Microsoft liderliğinde gerçekleştirilen Master Eğitmenler ve Akademi Sorumluları Koordinasyon Toplantısı’nda katılımcılar, BBBÖ projesinin son durumunu değerlendirirken, 2010 hedeflerini de gözden geçirme fırsatı buldular.

Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi ile Anadolu’daki binlerce gence temel bilgisayar eğitimleri verilen bu gençlerimizin, nitelikli birer çalışan olarak bilişim işgücü açığı olan Türk ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.

Türkiye’nin 15 ilinde bilgisayar eğitimi veren 25 sayıda akademi sorumlusu ve eğitmeni bir araya getiren İstanbul’daki etkinlik süresince, projeye destek veren Koç Vakfı, Teknosa ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) temsilcileri de bir yuvarlak masa toplantısı ile projenin ekonomiye sağladığı katma değeri izleyicilerle paylaşma fırsatı buldu.

İki gün boyunca gerçekleştirilen bu etkinlik süresince Anadolu’da temel bilgisayar eğitimi vermeye hazırlanan master eğitmenlere, eğitim sistemi, müfredat, raporlama vb. gibi konularda bilgi verilirken, bu genç eğitmenlerin eğitimlerini veren Akademi Sorumluları ise uluslararası ECDL sertifikası alabilmek için özel bir eğitim programına katıldılar.

Hedef 2010 sonuna kadar 150.000 gence ulaşmak

Gençlerin katılımını hedefleyerek T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat İçin Gençlik Derneği ve Microsoft işbirliğinde 2005 yılında başlatılan Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi aralarında gençler, ev hanımları, kamu çalışanları, engelliler ve  iş bulma sürecinde kendini geliştirmek isteyen her kesime ulaşmayı hedefliyor. 2009 yılında yönetim kurulu üyeliğinden resmi ortaklığa geçen T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nın desteği ile yoluna güçlenerek devam ediyor.

Microsoft’un Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor projesi, temel olarak, Kent Konseyi Gençlik Meclislerinin ve illerde sosyal imkanları kısıtlı gençlerin, bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda kapasitelerinin geliştirilmesini hedefliyor.

BBBÖ projesi kapsamında 70 ilimizde ve 120 yerleşimde 850’yi aşkın genç gönüllü eğitmen ve 25 eğitici eğitmen ile 100.000’den fazla gence Windows Office (Word, Excel, PowerPoint ve Outlook), sayısal yaşam, İnternet güvenliği, web tasarım ve yazılım geliştirme eğitimleri verilmesini sağladı.

Proje kapsamında 2010 sonuna kadar eğitmen sayısı olarak 1200 kişiye, eğitim verilmesi ve bu eğitmenler aracılığı ile 150.000 kişiye bilgisayar okur-yazarlığı eğitimleri ile ulaşılması hedefleniyor

Yazan 12 Şubat 2010 Cuma. Kategori Kurumsal, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME