Milkyway ile süt toplamanın yararları Samanyolu’ndaki yıldızlar kadar çok!

Türkiye’nin önde gelen lojistik firmalarından Netlog, Satko Teknoloji’nin sunduğu araç takip ve filo yönetim sistemini, merkezindeki sesli yanıt sistemini ve SAP uygulamalarını entegre ederek, geliştirdiği bir uygulama ile Milkyway platformu oluşturdu ve bu platform üzerinde her türlü lojistik operasyonunun verimli, tasarruflu, karlı ve adil olarak gerçekleştirilmesini sağladı.

Her gün 200 adetten fazla süt tankeriyle Türkiye’nin 500’e yakın süt üretim tesisinden 2,000 ton üzerinde çiğ süt toplayarak üretim tesislerine ulaştıran Netlog Lojistik müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere süt toplama operasyonunu daha verimli hale getirecek bir platform geliştirdi. Milkyway adı verilen platform kapsamında Satko Teknoloji’nin sunduğu araç takip ve filo yönetim sisteminin, merkezdeki sesli yanıt sisteminin ve Netlog Lojistik ile müşterilerinin ERP sistemlerinin entegre çalışması sağlandı.

Altı ay içinde geliştirilen bu platform kapsamında, süt toplanan noktalar Satko Teknoloji’nin sistemleri üzerinde tanımlandı ve Satko Teknoloji’nin bütün araçlara takılan araç takip cihazlarının araç konum bilgisini merkezdeki Milkyway platformuna aktarması için gerekli hazırlıklar yapıldı. Geliştirilen uygulamayla da sürücülerin vardıkları süt toplama noktasında aldıkları süt miktarı başta olmak üzere gereksinim duyulan verilerin cep telefonları ile merkezdeki sesli yanıt sistemine iletmeleri sağlandı. Sürücülerden gelen bu bilgiler ve Satko Teknolojinin araç takip sisteminden alınan konum bilgileri eşleştirilerek oluşturulan bilgiler Netlog Lojistik’in kullandığı SAP sistemine, buradan da müşterilerin sistemlerine aktarılabildi. Sonuç olarak Netlog Lojistik’in müşterileri operasyonla ilgili verileri anında alabilir, operasyonlarını planlayabilir ve olası verimsizliklere de müdahale edebilir hale geldi.

Kullanılan Milkyway platformu sayesinde Netlog Lojistik’in müşterisi artık anlık olarak araçların rotalarını ve doluluk oranlarını izleyebiliyor, belli bir anda her bir aracın günlük rotasının ne kadarını tamamladığını, ne kadar süt topladığını görebiliyor. Bu sayede tüm sistemin genel performansını değerlendirebilen firma günlük olarak her rotanın kilometre maliyetlerini de izleyebiliyor ve verimsiz rotaları tekrar düzenleyerek süt toplama operasyonunu daha verimli hale getiriyor.

Netlog Lojistik İş ve Sistem Geliştirmeden Sorumlu Direktörü İbrahim Bektaş “Netlog Lojistik olarak böyle bir platforma yaptığımız yatırım profesyonelliğimizi ve iş kültürümüzü gösteriyor. Hizmet verdiğimiz firmaların en önemli gereksinimlerinden birisinin bu tür bir platform üzerinden lojistik operasyonlarını anlık takip ederek planlayabilmeleri olduğunu gözlemledik, Bu doğrultuda Netlog Lojistik’in  müşteri merkezli servis anlayışıyla, bu beklentiye cevap vermek üzere hızla bu platformu tasarladık,” diye belirtiyor

Milkyway platformu ile Netlog Lojistik’e hizmet veren her aracın yaptığı kilometre başına maliyeti çıkarılarak, toplanan sütün litre maliyeti hesaplanıyor. Buna göre hem rotaların maliyetleri kontrol altına alınmış, hem de sürücüler için “adaletli dağıtım” sağlanmış oluyor. Bir başka deyişle her sürücünün bir ay boyunca birbirine denk kilometre yapmasını sağlayacak rotalar oluşturuluyor ve sürücüler arasında kazanç farklılaşması ortadan kaldırılıyor.

Netlog_AracBununla birlikte sürücülerin günlük rotaları ve topladıkları süt miktarları sürekli izlenebildiği için, herhangi bir nedenle bir aracın gittiği bir noktada öngörülen miktarda süt alamaması halinde yeni bir rota planlaması yapılabiliyor. Böylece aracın doluluk kapasitesinin altında geri dönmesi önleniyor ve her araç ve rotadan elde edilen verim düşmemiş oluyor.

Süt toplama operasyonunun Milkyway platformuna taşınması Netlog Lojistik için önemli ölçüde tasarruf da sağlıyor. Bu tür bir sisteme geçmeden önce toplanan bütün irsaliyelerin ve verilerin SAP sistemine girilmesi için çok sayıda insan ve zaman kaynağı gerekirken, sistemin artık otomatik olması neticesinde daha az kaynağa ihtiyaç duyuluyor.

Sistemin otomatik ve şeffaf hale gelmesinin sağladığı bir diğer fayda da operasyonun yürütülmesinde kişiye bağımlılığın ortadan kalkması oluyor. Bunun yanı  sıra standartlaşmanın sağlanması sayesinde artık yalnızca süt toplama operasyonunda değil, herhangi bir lojistik operasyonunda standart bir model ve süreçlerle çok daha verimli bir çalışma gerçekleştirilebiliyor.

İbrahim Bektaş “Bu platformu oluştururken Satko Teknoloji’nin yaklaşımının müşteriye hizmet yününde olduğunu gördük ve bizimle çok yakın bir işbirliği içinde çalıştılar. Sorunları çözmeye yönelik yapılanmaları sayesinde platformumuz içinde Satko Teknoloji’nin sunduğu çözümleri kısa sürede istediğimiz gibi kullanabilir hale geldik. Bu yaptığımız çalışma çok önemli bir gerçeği de ortaya çıkardı. Satko Teknoloji’nin sunduğu sistemler tek başına bir harita üzerinde araçların yerini izlemekten ibaret değil. Çünkü bu aslında önemli veriler sunan bir veritabanı. Netlog Lojistik olarak biz bu imkanı kullandık. Böylece bu sistemleri daha verimli bir şekilde kullanmaya başladık. Bu sistemi kendi platformumuza entegre etme çalışmalarında Satko Teknoloji’nin gösterdiği çabalar için de teşekkür ediyoruz,” diye belirtiyor.

Satko Teknoloji Genel Müdürü  Nedim Çelebiler ise konuyla ilgili olarak şunları ifade ediyor: “Bizim amacımız sunduğumuz çözümlerin çok daha verimli çalışmayı sağlayacak şekilde kullanılabildiğini göstermek. Bu açıdan Netlog Lojistik ile yaptığımız çalışma bize de büyük keyif verdi. Yalnızca harita üzerinde araçların yerini izlemeyi sağlayacak araç takip sistemleri her yerden temin edilebilir. Ancak bizim Satko Teknoloji olarak farkımız, sunduğumuz sistemleri şirketlerin araç filolarını daha verimli kullanmayı sağlamak üzere diğer kurumsal yapılarla entegre edebilmemiz ve müşterilerimiz için anlamlı ve işe yarayan bilgilerin elde edilmesini sağlamamızdır.”

Yazan 15 Ocak 2010 Cuma. Kategori Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME