Mobil site için beş ipucu

“Türkiye’de artık internet daha.net” sloganıyla internet pazarına girerek, bireylere ve kurumlara sunduğu uçtan uca internet çözümlerinde internet sektöründe fark yaratmayı amaçlayan daha.net, web sitesinin mobil cihazlara uygunluğuna önem veren firmalar için çok önemli ipuçları veriyor.

Uçtan uca sunduğu internet çözümleriyle Türk internet pazarında yeni bir sayfa açan daha.net, bu kez de web sitelerini mobil cihaz teknolojisiyle uyumlu kılmak isteyen firmaların yardımına yetişiyor. Web sitesinin mobil cihazlarda düzgün görünmesi için daha.net beş ipucu veriyor:

1)    Basit bir HTML
Web sitesinin mobil cihazlarda istenildiği gibi görünmesi için basit bir HTML kodu kullanılması gerektiğini vurgulayan daha.net, HTML dosyalarındaki başlık, paragraf, kalın, italik ve ortalama gibi basit formlar kullanılmasını öneriyor.

2)    Mobil için ayrı siteler
Masaüstü  tarayıcılarda daha karmaşık kodlar ve tarayıcılar kullanmaya devam etmek isteyen firmalar ise mobil cihaz kullanıcılarına sitelerinin daha basit bir versiyonunu sunarak bu sorunu çözebiliyor.

3)    Grafikler
Sitenin tasarımında kullanılan grafiklerin çözünürlüğü de web sitesinin mobil cihazlardaki görünümünü belirliyor. Firmalar web sitesinde kullanılan resimlerin ufak versiyonlarını hazırlayarak mobil kullanıcılarına daha kaliteli ve hızlı bir internet deneyimi sunabiliyorlar.

4)    Metinler
Web sitelerinin tasarımı kadar içeriği de mobil kullanımı etkiliyor. Kullanıcıların siteye sadık kalmasını belirleyen en önemli etkenin içerik olduğunun altını çizen daha.net, mobil cihaz kullanıcılarının uzun içerikle ilgilenmediğini belirtiyor. daha.net, firmalara mobil siteleri için içerik hazırlarken daha çok ana siteye yönlendirecek kısa metinlere yer vermelerini tavsiye ediyor.

5)    Hedef kitle
Web sitelerinin mobil cihazlardan gelen trafiğini arttırmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken bir diğer özellik de ‘hedef kitle’. daha.net, firmaların hedef kitlelerini iyi tanıması ve testler uygulayarak kullanıcılarının site üzerindeki tüm hareketlerini ölçmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

daha.net Genel Müdürü Timur Çataklı, konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Her geçen gün web sitelerine mobil cihazlardan gelen trafiğin artmasına rağmen, bir çok firmanın internet sitesi mobil cihazlardan takibe hazır olmadığını gözlemliyoruz. Firmaların web sitelerinin gelişen teknolojiyle uyumlu olmasını sağlayarak, mobil kullanıcılar için daha kullanışlı bir hale getirmeyi  daha.net olarak görevimiz kabul ediyoruz. daha.net olarak dileyen tüm kurumlara uçtan uca internet çözümleri sunmaya ve hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayacak en doğru yolda onlara destek olmaya devam edeceğiz.”

Yazan 09 Ağustos 2010 Pazartesi. Kategori İnternet, Manşet, Mobil, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME