Mouse’larınızın orta tuşlarını hayatınıza sokun

middle-mouse-button-pressMouseların orta tuşları genelde görmezden gelinir ancak bu tuşu kullanmak web’de gezmeyi ve sayfaları aşağı yukarı çekmeyi çok daha hızlı ve kullanışlı hale getirir.

Mouselarınıza daha yakından bakarsanız sağ,sol ve orta tuşa sahiptir, bu orta tuş genel olarak tıklama yapılabilen scroll tekerleğidir. Bu tuş veya tekerlekte bulunan tuşunu faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Şimdi bu özellikleri yakından inceleyim.

Browser sekmelerini hızlı kapatma
İlk olarak örneğin çalışma esnasında 10-15 adet pencere açmak zorunda kalıyoruz. Bunları teker teker kapatmak çok uzun zamanımızı alıyor ve çoğu zaman teker teker her pencerenin üstündeki X’e basmak sinir bozucu oluyor. Eğer Internet Explorer veya Mozilla Firefox kullanıcı iseniz bu sekmelerin üzerine orta tuşla basmak kapatmak için yeterli oluyor, hatta sayfayı görünür kılmanıza bile gerek yok, hızlı ve kolay.

Linkleri yeni sekmede açma
Tüm Internet Browserlarda bu özellikle karşılaşabiliriz, eğer bir linki açacaksak üstüne orta tuşla tıklıyoruz ve açtığımız link yeni sayfada açılıyor. Böylelikle o anda incelediğimiz internet sayfasını kaybetmek zorunda kalmıyoruz. Aynı işlevi ctrl tuşuna basılı tutarken mouseta sağ tuşa basmak da sağlıyor ancak tek tuşla bunu yapmak varken neden bu kadar zahmete girelim ki?

Günlük kulladığınız siteleri aynı anda açma
Firefox kullandığınızı farzedelim hergün kulladığınız siteleri aynı klasör içinde topladınız ve bakmaya başladığınızda günlük olarak hepsini açıyorsunuz. Bunun için favorilerimi kullanarak tek tek tıklıyorsunuz. Ancak scroll tekerleğinin ortasına ya da orta tuşa basarak bütün bu klasörde bulunan favorilerinizi aynı anda açabilirsiniz. Daha zekicesi ise klasörün içine girip önce orta tuş sonra sol tuşa basarak sadece açmak istediğinizde açmanıza olanak sağlaması.

Dökümanlarınızı kaydırın
Hiç bu orta tuşun ne olduğunu merak ettiniz mi? Örneğin Microsoft Word ve Excel, Adobe Reader, Firefox ve Internet Explorer’da sayfalarca yazılı döküman okumak zorundasınız, 1. Sayfada bulunan önsözden aradığınız şeyi buldunuz ancak aradığınız 100. Sayfada tekerleği çevirerek oraya gitmek uzun zaman alacak, ancak orta tuşa bir kez basıldığında bir simge çıkacak ve  mouse’u aşağı, yukarı götürerek kendi hızınızı kendiniz belirleyeceksiniz. Hızlı ve kolay şekilde sayfalarca dökümanda aşağı yukarı hareket edebileceksiniz.

Yazan 28 Aralık 2009 Pazartesi. Kategori İnceleme, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME