Mp3 eskidi, yeni formatın adı “MusicDNA”

musicdnaMüzikseverlerin bilgisayarlarında müzik saklamak istediklerinde kullandıkları en bilin müzik dosya formatı Mp3’ ün tahtını zorlayacakbir aday geliyor.

Mp3’ün yaratıcılarından olan kilit isimler bir araya gelerek yeni bir müzik dosya formatı üzerinde çalıştıklarını açıkladı. 1993 yılında ilk Mp3 çalarınn yaratıcılarından Norveçli Dagfinn Bach’ın bulduğu yeni müzik dosya formatının adı “MusicDNA”. Yeni formata sahip müzik dosyası içerisinde sadece müziği değil çalınan parça ile ilgili şarkı sözleri, görüntü, kapak resmi gibi bilgileri de bulunduruyor. Dosya formatının müzikseverlere sunduğu diğer bir özellik de kullanıcı internete bağlandığında bilgilerin güncelleniyor olması.

MusicDNA isimli yeni dosya formatının yaratılmasında yatırımcı olarak rol üstlenen Alman araştırmacı Karhlheinz Brandenburg Mp3 dosya formatının mucidi olarak tanınıyor.

Büyük müzik şirketleri getireceği ekstra maliyetleri göz önünde buşlundurarak henüz yeni dosya formatını kullanmak için anlaşma imzalamasa da Vampire Weekend, MIA ve The Strokes gibi grupların kayıt şirketi İngiliz Beggars Group ve Amerikan Tommy Boy firması MusicDNA formatını kullanmak için sözleşme imzaladı.

Yazan 01 Mart 2010 Pazartesi. Kategori Fotolar, Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME