Naklen yayın ihalesi, Telekomünikasyon alt yapısının büyüklüğünü ortaya koydu

tederTEDER Başkanı Serhat Özeren, naklen yayın ihalesinde yaşanan rekabetin Türkiye’nin telekomünikasyon sektöründe büyük yol kat ettiğinin ve yine Telekomünikasyon politikalarına güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Federasyon naklen yayın ihalesinde A paket için en yüksek fiyatı 321 milyon dolarla Digiturk’ün verdiğini, özet görüntüleri içeren B paketi için TRT’nin 40 milyon dolar, mobil yayın haklar paketi için ise Türk Telekom’un 13 milyon dolar teklif verdiğini hatırlatan Özeren, şunları söyledi:

“Türkiye’de son 5 yılda telekomünikasyon sektöründe büyük bir yol kat edildi. Uygulanan doğru politikalar neticesinde Bilişim sektörü krizde bile büyümesini ve istihdama katkısını sürdürdü. Bugün Türkiye; mobil haberleşme kapsama alanı, 3G, fiber optik alt yapı, geniş bant internet uygulamaları ile dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başardı. Yine çok yakında hizmete girecek olan WEB-TV, IP-TV, Wimax teknolojileriyle beraber kaliteli yayıncılığın artık telekomünikasyon sektörünün öncelikleri arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yaklaşık 30 milyar Dolar büyüklüğe ulaşan Bilişim sektörünün, yayıncılık sektörünü de olumlu etkilediği, naklen yayın ihalesinde görüldü. Bu ihalenin çok sonucu var. Sonuçlardan biri de, Türkiye’nin artık E-Ülke olduğunun göstergesidir. Yani Türkiye, e-dönüşüm yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir. Bu ihale sonucunda dört yıl içerisinde akıllı mobil cihazlar, görsel yayın cihazların ve daha gelişmiş IP bazlı HD Televizyonların satışlarıyla ve network alt yapılarının daha hızlı yaygınlaşması, daha fazla fiber optik kablo döşenmesi, mobil alt yapılarına yapılacak alt yapı yatırımlarıyla beraber tahminen 5 milyar Dolarlık ilave bir ekonomi oluşacaktır. Naklen yayın ihalesinde ortaya çıkan fiyat, bu hizmeti vatandaşa ulaştıracak alt yapının ne kadar büyük ve gelişmeye açık olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ihale sonucunda, futbol kulüplerine de önemli miktarda maddi katkı sağlanacak ve bununla bağlantılı olarak kulüplerimiz yeni spor tesislerine kavuşacak. Sonuç olarak Türk sporuna ve futboluna büyük katkı sağlaması beklenen bu ihale için ve daha kaliteli teknolojileri Türk tüketicisinin hizmetine sunulmasına aracılık etmesi açısından da önemlidir. Tüketiciler adına Bilişim sektörüne verdiği vizyon ve önderlik ile ihalenin gizli kahramanı Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’a, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na ve Telekomünikasyon sektörünün bütün oyuncularına teşekkür ediyoruz.”

Yazan 21 Ocak 2010 Perşembe. Kategori Ekonomi, Manşet, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME