Nanotüp mürekkep sayesinde kağıtlar pile dönüşüyor

pen-paper2

Stanford üniversitesindeki bir grup araştırmacı, standart bir fotokopi kağıdını enerji depolama ünitelerine çevirmeye yarayan bir yöntem keşfetti.

Prof. Yi Cui tarafından önderliği yapılan grup, karbon nanotüp ve gümüş nanokablolardan oluşan ve herhangi bir mürekkepten görsel olarak ayırılamayan bir tür mürekkep kullanarak yaptıkları deneyin videosunu yayınladı. Deneyde, standart bir fotokopi kağıdı bu özel mürekkebe batırılıp kaynatıldıktan sonra siyah renkli ve oldukça güçlü bir kondansatöre dönüşüyor.

Diğer deneylerde plastik ve benzeri materyalleri de kullanan grup, kağıdın emiş gücü ve çökelmesi gibi özellikleriyle diğer maddelere yeğlendiğini belirti. Bu mürekkep aynı zamanda duvarların boyanmasında kullanılarak iletken duvarlar elde edilmesini sağlıyor.

Yu Cui, bu nanoteknoloji ürünü kağıdın elektrik şebekesine bağlanabilip yaklaşık olarak 40000 defa şarj edilebilir olabileceğini ve elektriği çok iyi iletebildiği için çok verimli ve hafif bir elektrik depolama ünitesi olacağını belirtti. Kağıdın olası kullanım alanları içinde hibrit arabalar, Laptoplar, Cep telefonları gibi çok geniş bir yelpazeden söz ediliyor.

Yazan 09 Aralık 2009 Çarşamba. Kategori Fotolar, Manşet, Son Dakika, Teknoloji. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME