Nike’ın Yeni Gözdesi Mercurial Vapor IX

s1367912218_Mercurial_1998_2013_2up_19682Nike yeniden tasarlanan ’98 El Fenómeno kramponla Mercurial’ın 15. yılını kutluyor. Yeni Nike Mercurial Vapor IX SE’de ikon niteliğinde bir tasarıma saygı duruşunda bulunmak için modern teknikler kullanıldı. 1998’de Nike, yepyeni bir futbol tekniği ile futbol oynayan bir sporcudan ilham alan ve bu sporcu için tasarlanan ilk Mercurial futbol kramponunu piyasaya sürdü. Bu oyuncu, genel olarak “El Fenómeno” olarak tanınan, ama daha çok Ronaldo ismiyle bilinen Brezilyalı futbol fenomeni Ronaldo Luís Nazário de Lima’ydı.

Nike Mercurial lansmanında kullanılan reklam kampanyası sloganı “Ultra hafif kramponla bacaklarınız hayal gücünüz kadar hızlı olacak”, Ronaldo’nun inanılmaz yaratıcılığına ve hızına vurgu yapıyor. Ronaldo hafızalarda sadece tarzı, hızı, becerisi ve gole odaklı içgüdüsel görüş yetisi ile yer etmemiş, ayrıca Brezilya futbolunun şöhretinin yeniden dirilmesine de yardımcı olmuştur. Onun etkisi, kendisinin izinden giden Neymar gibi sıra dışı oyunculara yol göstermeye devam ediyor.

Ronaldo, 1998 yazında Fransa’da giydiği orijinal gümüş-sarı-mavi renkli Nike Mercurial ile özdeşleştiriliyor. Nike Mercurial, siyah ve beyaz alanın yanı sıra zarif şekli, renkli ve hızdan ilham alan görsel tasarımıyla ön plana çıkıyor. İkon niteliğindeki kramponun 15. yılını kutlayan Nike, 1998 yılı tasarımından ilham alan bir Mercurial Vapor IX yarattı.

Nike Futbol Ayakkabıları Başkan Yardımcısı Phil McCartney, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Ronaldo’nun 15 yıl önce bu spora etkisi muazzam olmuştur, hem bu kramponu hem de sporcumuzu kutlamak istedik. 1998’deki kramponun modern bir tasarımının bunun için mükemmel bir araç olacağını düşündük. İlk Mercurial’ın tasarlanmasından bu yana yıllar içinde modern tasarım, krampon üretiminde daha gelişmiş yöntemlere imkan verir hale geldi. Örneğin bu kramponun orijinal versiyonu, bir arada dikilen birden fazla malzemeden oluşuyordu. Bu versiyonda, diğer Nike Vapor Mercurial IX versiyonları gibi tek parçadan oluşan, dikişssiz bir saya kullanıldı”.

Tasarımı yeniden düzenleyen ekibin kafasında 2013 yılı için bir görsel vardı. 1998 yılı versiyonundaki sarının yerini bu versiyonda, geçen yaz Londra’daki koşu pistindeki Nike tasarımıyla özdeşleşen çarpıcı fosforlu yeşil rengi alıyor. Orijinal gümüş rengi, metalik bir rötuşla güncelleniyor.

Yazan 11 Mayıs 2013 Cumartesi. Kategori Her Şey!, Son Dakika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı

Yoruma kapalı

Foto Galeri

Giriş | 2004-2017 © PC TIME